WARSZAWA: 21:18 | LONDYN 19:18 | NEW YORK 14:18 | TOKIO 04:18

OPEN SPIRIT 2015

Dodano: 27 maj 2015, 8:26

Na obszarach morskich Estonii trwa operacja OPEN SPIRIT 15, której celem jest neutralizacja uzbrojenia minowego zalegającego na dnie morskich od czasów I i II wojny światowej.
Prowadzone działania przeciwminowe mają na celu zmniejszenie potencjalnego ryzyka dla żeglugi morskiej, rybołówstwa i środowiska morskiego.
W operacji OPEN SPIRIT 15 bierze udział 20 okrętów oraz sekcje nurków minerów wspierane przez autonomiczne pojazdy podwodne. Te międzynarodowe siły, reprezentujące bandery 14. państw, operują w rejonach, które obejmują podejścia do portu w Tallinie, północną część Cieśniny Irbe oraz na akwenach położonych na wschód i północny-wschód od wyspy Muhu w północnej części Zatoki Ryskiej.
Polskie siły morskie reprezentowane są w czasie operacji przez niszczyciel min ORP „Mewa” z 13 dywizjonu Trałowców, działający obecnie w składzie Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG-1), sekcje nurków minerów z 12. i 13. Dywizjonu Trałowców oraz 3 oficerów pełniących obowiązki w sztabie Dowódcy Grupy Zadaniowej utworzonej na czas operacji.
COM-DKM reprezentuje kmdr ppor. Mariusz Rymasz, który w sztabie operacji pełni funkcję oficera komórki Centrum Danych Wojny Minowej. Głównym zadaniem tej komórki jest gromadzenie i analiza danych o wykrytych i zidentyfikowanych minach morskich. Oficer COM-DKM wspiera również sztab Dowódcy Grupy Zadaniowej w planowaniu kolejnych działań oraz podległe siły w zakresie rozpoznania i identyfikacji wykrytego uzbrojenia. Oprócz polskiego i estońskiego oficera reprezentującego państwo-gospodarza, w Centrum Danych Wojny Minowej swoje obowiązki pełnią przedstawiciele Szwecji, Niemiec i Finlandii.
Do poniedziałku, 25 maja siły biorące udział w operacji wykryły i zidentyfikowały 91 min morskich różnych typów, z czego 21 zniszczono oraz 7 sztuk uzbrojenia innego typu. Zidentyfikowano ponad 200 obiektów będących pozostałościami uzbrojenia jak np. kotwice min morskich, które nie stwarzają już zagrożenia. Dodatkowo wykryto kilka nie oznaczonych na mapach morskich wraków jednostek pływających i samolotów.
Na szczególną uwagę zasługują działania załogi polskiego niszczyciela min ORP „Mewa”, która przez pierwsze 10 dni operacji, prowadząc poszukiwanie obiektów z wykorzystaniem autonomicznego pojazdu podwodnego, wykryła i zidentyfikowała 43 miny morskie różnych typów.
Operacja, która rozpoczęła się w piątek, 15 maja w Bazie Morskiej Estonii, potrwa 2 tygodnie i zakończy się w piątek, 29 maja.

Źródło: Centrum Operacji Morskich

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin