WARSZAWA: 01:24 | LONDYN 23:24 | NEW YORK 18:24 | TOKIO 08:24

Opuszczenie bandery na motorówkach dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego

Dodano: 01 gru 2015, 15:42

We wtorek, 1 grudnia w Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się ceremonia opuszczenia bandery na trzech motorówkach M-38, M-39 oraz M-40. W Dywizjonie Zabezpieczenia Hydrograficznego służyły ponad 30 lat – donosi portal 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej.
W uroczystości brał udział między innymi dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Mordel, kadra dywizjonu, załogi motorówek oraz zaproszeni goście. Podczas uroczystości kontradmirał Mirosław Mordel powiedział, że opuszczenie bandery na jednostkach Marynarki Wojennej to smutny moment, który można porównać do zrzucenia munduru przez żołnierza. Podkreślił także, że wprowadzone wiosną do służby trzy nowe motorówki, są godnymi następcami tych, które zostały wycofane.
Dowódca Grupy Kutrów i Motorówek Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego. komandor podporucznik Krzysztof Buć przypomniał, że podczas ponad 30 lat służby, jednostki te wykonały wiele sondaży wzdłuż polskiego wybrzeża. Rokrocznie począwszy od przełomu marca-kwietnia, kiedy to motorówki były opuszczane na morze, aż do późnej jesieni, załogi tych jednostek wykonywały prace na rzecz MW, Sił Zbrojnych oraz instytucji państwowych. Ostatnią ważną i czasochłonną pracą hydrograficzną realizowaną w 2012 roku był sondaż Zatoki Puckiej. Motorówki hydrograficzne M-38, M-39, M-40 to motorówki typu MH-111. Podniesiono na nich banderę w 1984 roku. Począwszy od wdrożenia ich do eksploatacji, aż do opuszczenia na nich bandery jednostki te realizowały zadania głównie z zakresu nawigacyjno-hydrograficznego zabezpieczenia sił MW. Realizacja prac batymetrycznych oraz trałowań hydroakustycznych akwenów Zatoki Gdańskiej, Puckiej, Pomorskiej, Zalewu Wiślanego, Wisły i jej odnóg, a także portów Gdynia, Gdańsk, Hel, Kołobrzeg, Świnoujście, Dziwnów i Ustka, posłużyła do wykonania map morskich, które są wykorzystywane zarówno przez okręty jak i żeglugę cywilną. Załogi tych jednostek pływających spędziły tysiące godzin na profilach sondażowych. W ponad trzydziestoletnim okresie eksploatacji przebyły łącznie około 180 000 mil morskich.

Natomiast wczoraj 30 listopada jeden z dwóch największych okrętów ratowniczych polskiej floty wojennej, uczestnik krajowych i międzynarodowych manewrów DYNAMIC MONARCH i RENEGADE/SAREX, „ORP LECH” obchodził 41. rocznicę podniesienia biało-czerwonej bandery. Okręt służy w Marynarce Wojennej od 1974 roku. 
Zgodnie z morskim ceremoniałem o godzinie 08:00 uroczyście podniesiono biało-czerwoną banderę. Gospodarzem ceremonii był dowodzący „Lechem” kmdr ppor. Wojciech Prys. W zbiórce uczestniczyła załoga okrętu oraz byli członkowie załogi „Lecha”. Następnie odczytano okolicznościowy rozkaz dowódcy okrętu.
ORP Lech brał m.in. udział w manewrach ratowania załóg okrętów podwodnych „Dynamic Monarch 2014”, kompleksowych ćwiczeniach polskich sił zbrojnych „Anakonda” oraz krajowych ćwiczeniach ratowniczych „Renegade/Sarex 2015”. Okręt wielokrotnie zabezpieczał działania okrętów podwodnych, a na jego pokładzie szkoliła się nie tylko etatowa załoga, ale również nurkowie głębokowodni, personel zabezpieczający nurkowanie oraz operatorzy bezzałogowych, zdalnie starowanych pojazdów podwodnych z całej polskiej floty.
 ORP „Lech” to uniwersalny, duży okręt ratowniczy. Jego głównym zadaniem jest udzielanie pomocy załogom zatopionych okrętów podwodnych. To jedna z niewielu tego typu jednostek na Bałtyku, która może prowadzić długotrwałe operacje ratownicze, prace podwodne, badania dna morskiego, a także zadania patrolowe. Okręt może pomagać innym jednostkom na morzu, usuwać uszkodzenia, gasić pożary, ściągać z mielizny, holować oraz odkażać okręty i statki. „Lech” może prowadzić akcje poszukiwania i ewakuacji rozbitków oraz udzielać poszkodowanym natychmiastowej pomocy w ambulatorium okrętowym. ORP „Lech” stacjonuje w Gdyni i wchodzi w skład Dywizjonu Okrętów Wsparcia, który jest częścią 3 Flotylli Okrętów. W latach 1998-2000 okręt został gruntownie zmodernizowany. Jednostka jest w pełni wyposażoną platformą do prowadzenia głębokowodnych prac nurkowych.
ORP Lech
Moto_hydrograficzne_1
Moto_hydrograficzne_3
Foto: mat. pras. 3.FO MW