WARSZAWA: 06:20 | LONDYN 04:20 | NEW YORK 23:20 | TOKIO 13:20

Ośrodek Czyszczenia i Malowania Stoczni Szczecińskiej wyposażony w nowoczesną, ekologiczną sprężarkownię

Dodano: 15 Sty 2019, 18:29

W Stoczni Szczecińskiej przekazano do eksploatacji nową sprężarkownię. Stacja sprężonego powietrza przeznaczona jest do obsługi komór śrutowniczych Ośrodka Czyszczenia i Malowania (OCM). Inwestycję o wartości miliona złotych zrealizowała w formule „zaprojektuj i wybuduj” łódzka firma Walter.
Technologia pracy Ośrodka Czyszczenia i Malowania (OCM) oparta jest na sprężonym powietrzu. Praca wież śrutowniczych, automatyki komór malarskich, a także realizacja procesów malarskich, wymagają dostarczania sprężonego powietrza o odpowiednich parametrach technicznych. Stacja wyposażona jest w sprężarkę z urządzeniami peryferyjnymi, zbiornikiem o pojemności 10m3 oraz automatykę sterowania połączoną z centralną siecią sterowników OCM, co umożliwi produkcję sprężonego powietrza w zależności od zapotrzebowania w zakresie 10 – 45 m3/min przy ciśnieniu 9 bar.
– Jako ciekawostkę powiem, że ta sprężarka mogłaby zasilić w sprężone powietrze około stu warsztatów samochodowych. To jest duży agregat, bardzo
nowoczesny – mówi Jarosław Andrzejewski prezes firmy Walter.

Dotychczas zasilanie OCM-u w sprężone powietrze było realizowane z lokalnych, mobilnych agregatów obsługujących procesy robocze w komorach. Poprzednio użytkowane stacje sprężarek w latach 1995-2009 całą energię cieplną emitowały do atmosfery. Właściwa lokalizacja sprężarkowni minimalizuje straty przesyłu energii elektrycznej i sprężonego powietrza. Niemal cała zużyta przez kompresor moc elektryczna zamieniana jest w ciepło, które następnie wykorzystywane jest do realizacji procesów technologicznych. Inwestycja spełnia rygorystyczne wymogi związane z ochroną środowiska oraz znacząco poprawia komfort pracy załogi OCM.
-Sprężarkownia wraca po kilkunastu latach do stoczni. Jest to kolejna inwestycja zrealizowane z naszych własnych środków finansowych, a będą następne- mówi Andrzej Strzeboński, prezes Stoczni Szczecińskiej.
Tekst i tot. Wojciech Sobecki

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2021-02-24

1 EUR - 4,5176 1 USD - 3,7145
1 CHF - 4,0959 1 GBP - 5,2607

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin