Dodano: 15 sty 2019, 18:29
W Stoczni Szczecińskiej przekazano do eksploatacji nową sprężarkownię. Stacja sprężonego powietrza przeznaczona jest do obsługi komór śrutowniczych Ośrodka Czyszczenia i Malowania (OCM). Inwestycję o wartości miliona złotych zrealizowała w formule „zaprojektuj i wybuduj” łódzka firma Walter.
Technologia pracy Ośrodka Czyszczenia i Malowania (OCM) oparta jest na sprężonym powietrzu. Praca wież śrutowniczych, automatyki komór malarskich, a także realizacja procesów malarskich, wymagają dostarczania sprężonego powietrza o odpowiednich parametrach technicznych. Stacja wyposażona jest w sprężarkę z urządzeniami peryferyjnymi, zbiornikiem o pojemności 10m3 oraz automatykę sterowania połączoną z centralną siecią sterowników OCM, co umożliwi produkcję sprężonego powietrza w zależności od zapotrzebowania w zakresie 10 – 45 m3/min przy ciśnieniu 9 bar.
– Jako ciekawostkę powiem, że ta sprężarka mogłaby zasilić w sprężone powietrze około stu warsztatów samochodowych. To jest duży agregat, bardzo
nowoczesny – mówi Jarosław Andrzejewski prezes firmy Walter.
Dotychczas zasilanie OCM-u w sprężone powietrze było realizowane z lokalnych, mobilnych agregatów obsługujących procesy robocze w komorach. Poprzednio użytkowane stacje sprężarek w latach 1995-2009 całą energię cieplną emitowały do atmosfery. Właściwa lokalizacja sprężarkowni minimalizuje straty przesyłu energii elektrycznej i sprężonego powietrza. Niemal cała zużyta przez kompresor moc elektryczna zamieniana jest w ciepło, które następnie wykorzystywane jest do realizacji procesów technologicznych. Inwestycja spełnia rygorystyczne wymogi związane z ochroną środowiska oraz znacząco poprawia komfort pracy załogi OCM.
-Sprężarkownia wraca po kilkunastu latach do stoczni. Jest to kolejna inwestycja zrealizowane z naszych własnych środków finansowych, a będą następne- mówi Andrzej Strzeboński, prezes Stoczni Szczecińskiej.
Tekst i tot. Wojciech Sobecki