WARSZAWA: 06:16 | LONDYN 04:16 | NEW YORK 23:16 | TOKIO 13:16

Otwarcie Muzeum Emigracji w Gdyni

Dodano: 14 maj 2015, 23:06

Tu właśnie wsiadali na pokład Batorego, Piłsudzkiego, Sobieskiego, Chrobrego, Pułaskiego czy Kościuszki. Przez dziesiątki lat z tego miejsca na polskich i zagranicznych statkach pasażerskich tysiące polskich emigrantów odpływały w poszukiwaniu chleba i szczęścia na obcej ziemi. Daleko od kraju zakładali oni rodziny i ciężko pracując, dorabiali się fortuny lub – raczej w większości – żyli w skromnych, choć przyzwoitych warunkach i z realną nadzieją na poprawę swego bytu w przyszłości, której to nadziei nie mieli w ubogiej Ojczyźnie dopiero niedawno powstałej po latach zaborów…
To miejsce to budynek Dworca Morskiego w Gdyni. Zbudowany w latach 30. XX wieku również po II wojnie światowej pełnił swoje funkcje, ale wraz z transformacją gospodarczą i zanikiem polskiej floty pasażerskiej budynek wyraźnie podupadał. Dopiero decyzja o utworzeniu w nim Muzeum Emigracji otworzyła nowy okres jego świetności, ponieważ po gruntownej renowacji został przystosowany do roli nowoczesnej placówki muzealnej.
W sobotę 16 maja o godz. 18-tej nastąpi uroczyste przecięcie wstęgi i otwarcie drzwi Dworca Morskiego – obecnie Muzeum Emigracji w Gdyni.   „Podczas Nocy Muzeów – czytamy na portalu muzeum emigracji.pl – oraz w niedzielę 17 maja każdy będzie mógł wziąć udział w premierowym zwiedzaniu wystawy opowiadającej o historii wyjazdów mieszkańców ziem polskich od XIX wieku aż do dziś. Weekendowi otwarcia towarzyszy bogaty program wydarzeń – spektakl audiowizualny Łączymy historie, koncert Miki Urbaniak, projekcje w kinie muzealnym, wykłady, spotkania, warsztaty genealogiczne i wiele innych atrakcji. To szczególny moment, wyjątkowe miejsce,(…) które po raz pierwszy zostanie otwarte dla szerokiej publiczności.”
Głównym wydarzeniem będzie premierowe zwiedzanie wystawy stałej, która przybliży dzieje emigracji z ziem polskich od wieku XIX do czasów współczesnych. „Pełna multimediów podróż przez wieki i kontynenty przybliży, jak wyglądało życie codzienne oraz jak i dokąd podróżowano. Starannie przygotowane scenografie odtworzą szlak morski od Bremy do Nowego Jorku i dalej do Chicago. Zobaczyć będzie można, jak wyglądał oceaniczny rejs z perspektywy pokładu, jak i spod niego, zwiedzający przyjrzą się warunkom podróży koleją – nie zabraknie również najnowszych środków transportu. Na wystawie będzie można spotkać zarówno sylwetki sławnych, jak i anonimowych emigrantów z Polski (…). Wśród wielu atrakcji goście muzeum znajdą m.in. jedyne w Polsce muzealne trójwymiarowe kino 360°, kilkumetrową multimedialną instalację globu poświęconą polskiej obecności w innych krajach czy projekt Batory w budowie – w ramach którego powstaje największa na świecie makieta statku pasażerskiego. Kiedy zaś zajdzie słońce – na fasadzie Dworca Morskiego rozegra się niepowtarzalny spektakl audiowizualny Łączymy historie. Będzie to opowieść o historii miejsca oraz idei muzeum – łączeniu historii Polaków z różnych czasów i miejsc.”
Na uroczystość otwarcia muzeum organizatorzy zaprosili jednego z najbardziej znanych polskich emigrantów – doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Jimmy’ego Cartera – prof. Zbigniewa Brzezińskiego, który jednak nie mógł przybyć. Przekazał natomiast swoje poparcie dla idei otwarcia Muzeum, a do zbiorów – cenne oryginały czterech listów skierowanych do polityka przez Jana Pawła II oraz kopie swoich listów do papieża, ponieważ oryginały są przechowywane w Watykanie. Całą tę korespondencję prof. Z. Brzeziński prowadził w latach 1979-83. Teraz będzie ona częścią stałej ekspozycji w Muzeum Emigracji w Gdyni.
Na wszystkie wydarzenia 16-17 maja wstęp wolny (ls)
Dworzec Morski, w którym mieści się Muzeum Emigracji
Dworzec Morski przed wojną
fot. Maciej Moskwa/TESTIGOMuzeum Emigr - stała wystawa
List JPII do prof. Z. Brzezińskiego