Dodano: 10 cze 2015, 19:22
10 czerwca na pokładzie najnowszego promu Polskiej Żeglugi Bałtyckiej m/f „Mazovia” parafowano list intencyjny w sprawie powołania Polskiej Grupy Promowej. W skład grupy wejdą: Polska Żegluga Morska, Polska Żegluga Bałtycka oraz Polskie Inwestycje Rozwojowe.
Podstawowym celem Polskiej Grupy Promowej jest rozwój żeglugi promowej na Bałtyku, zwiększanie konkurencyjności wobec zagranicznych operatorów promowych oraz odnowa tonażu, w miarę możliwości z udziałem polskich stoczni i w oparciu o polską myśl techniczną.
-Korzystając z rosnącego rynku możemy rozpocząć proces, który ma doprowadzić do stworzenia bardzo mocnego podmiotu na rynku promowym dysponującego odpowiednim potencjałem jednostek, ale także zdolnego do zamawiania nowych promów. Chcielibyśmy, aby nowe jednostki powstawały w polskich stoczniach i aby dawały zatrudnienie polskim oficerom i marynarzom- powiedział wiceminister skarbu państwa, Rafał Baniak.
– Podpisanie listu intencyjnego jest doskonałym dowodem na to, że polskie firmy z sektora morskiego mogą ze sobą współpracować i wspólnie osiągać sukcesy- powiedział podczas uroczystości parafowania listu intencyjnego, dyrektor naczelny Polskiej Żeglugi Morskiej, Paweł Szynkaruk.
– Jest nam niezmiernie miło, że dzisiejsza uroczystość ma miejsce na należącym do Polskiej Żeglugi Bałtyckiej promie „Mazovia”- powiedział prezes PŻB Jarosław Siergiej.
Prezes PŻB w swoim wystąpieniu dziękował także pracownikom firm stoczniowych, którzy uczestniczyli w modernizacji promu i przystosowali jednostkę do potrzeb armatora. Siergiej zwrócił uwagę, że prace prowadzone były w polskich firmach, co świadczy o potencjale, jaki posiadają nasze przedsiębiorstwa sektora stoczniowego.
– Duży może więcej, jestem przekonany, że tworząc Polską Grupę Promową, budujemy podmiot, który będzie miał potencjał do budowy nowych jednostek- powiedział na zakończenie swojego wystąpienia na pokładzie promu „Mazovia” Jarosław Siergiej.
O sprawach związanych z finansowaniem nowych jednostek bardzo ciekawie mówił prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych, Jerzy Góra.
W najbliższym czasie poprzez fundusz rozwoju polskich przedsiębiorstw będziemy mogli finansować również kapitały spółek, które mają duży potencjał rozwojowy i są istotne dla gospodarki kraju. Finansowanie budowy promów to duży montaż finansowy, w którym trzeba znaleźć najkorzystniejszą formułę dla przyszłego armatora, ale także możliwą do zaakceptowania dla instytucji finansowych, które mają w takim przedsięwzięciu uczestniczyć- powiedział prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych, Jerzy Góra.