WARSZAWA: 13:16 | LONDYN 11:16 | NEW YORK 06:16 | TOKIO 20:16

Pełnomorskie wycieczkowce w Szczecinie: „Corinthian”- na pewno, „Nordstiernen” – być może

Dodano: 13 kw. 2015, 11:28

W ramach podróży odbywającej się pod hasłem: „Treasures of Scandinavia and the Baltic Sea” 11 lipca do Szczecina przypłynie pełnomorski wycieczkowiec „Corinthian”. Jednostka przybędzie do Szczecina z Kopenhagi, a później uda się jeszcze między innymi do Tallina, St. Petersburga, Helsinek i Sztokholmu.
Ze względu na bardzo wymagających pasażerów, niewielkie wymiary (długość całkowita 88 metrów) i zaledwie 100 miejsc dla pasażerów jednostka określana bywa mianem „butikowego” wycieczkowca. Statek zbudowany został w 1990 roku dla amerykańskiego operatora Travel Dynamics International, w 2007 roku przeszedł gruntowną przebudowę.
Być może 17 września zawinie do Szczecina „ Nordstiernen”. To niewielki norweski statek wycieczkowy (jego nazwa w języku norweskim oznacza Gwiazdę Polarną) kursujący pomiędzy archipelagiem wysp Svarbald ( do tej grupy wysp należy między innymi Spitsbergen), a Norwegią kontynentalną. Jednostka zabiera na pokład 400 pasażerów, pływa pod banderą Norwegii, a jej portem macierzystym jest Tromso.
Warto przypomnieć, że najwięcej bo aż 12 pełnomorskich cruiserów gościło w Szczecinie w roku 2010.
Od wielu lat Szczecin jest bardzo atrakcyjnym portem dla rzecznych wycieczkowców, zwinięć takich jednostek będzie w tym roku około 100.
Na ich pokładach każdego roku Szczecin odwiedza kilka tysięcy turystów, głównie z Niemiec, tak będzie również w tym roku.
Sezon zainaugurowała „Saxonia”, która 27.03.br. zawitała do Szczecina trochę przypadkowo, ponieważ stan wody na Odrze był zbyt niski i jednostka nie mogła kontynuować podróży z Berlina do Wrocławia, w tej sytuacji zdecydowano się na zmianę trasy i zawinięcie do Szczecina. Regularny sezon rozpocznie, dobrze już znany, bo od wielu lat odwiedzający Szczecin, rzeczny wycieczkowiec „Sans Souci”, który zacumuje przy Wałach Chrobrego 1 czerwca, sezon zakończy się w październiku.

Zdjęcia niektórych pełnomorskich wycieczkowców, które w ostatnich latach odwiedziły Szczecin publikujemy TUTAJ.