WARSZAWA: 01:09 | LONDYN 23:09 | NEW YORK 18:09 | TOKIO 08:09

PGNiG otwiera w Londynie biuro handlowe LNG

Dodano: 28 cze 2016, 12:53

– Podtrzymujemy decyzję o otwarciu w Londynie biura tradingu LNG. Mamy obecnie zarezerwowane 65 proc. mocy Terminala w Świnoujściu. Dzięki temu PGNiG SA stało się uczestnikiem globalnego rynku LNG. Chcemy jako spółka w pełni z tego korzystać – powiedział Piotr Woźniak, prezes PGNiG SA.
Biuro rozpocznie prace w styczniu 2017 r., a pełną zdolność operacyjną osiągnie do końca pierwszego kwartału 2017 r.
– Będziemy kupować po konkurencyjnych cenach gaz LNG na potrzeby naszej spółki, ale także rozpoczniemy handel na światowych rynkach. Dlatego otwieramy biuro w Londynie, europejskim centrum obrotu tym surowcem – podkreślił Maciej Woźniak, wiceprezes ds. handlowych.
Projekt utworzenia biura prowadzony jest operacyjnie przez spółkę zależną PGNiG SA w Niemczech – PGNiG Supply and Trading GmbH. Spółka posiada już stosowne licencje i pozwolenia na prowadzenie obrotu gazem w Wielkiej Brytanii.
W londyńskim biurze pracować będzie początkowo kilku specjalistów z Grupy PGNiG, jak i pozyskanych z zewnątrz. Zespół będzie rozbudowywany w miarę wzrostu skali działalności. Zadania biura skoncentrowane będą wokół prowadzenia obrotu LNG w krótkoterminowym i średnioterminowym horyzoncie. Decyzje strategiczne w zakresie portfela LNG oraz zarządzanie kontraktami długoterminowymi pozostaną domeną PGNiG SA.