WARSZAWA: 11:20 | LONDYN 09:20 | NEW YORK 04:20 | TOKIO 18:20

Pierwszy dzień targów BALTEXPO za nami

Dodano: 11 wrz 2017, 23:20

Pierwszy dzień tegorocznych targów Baltexpo za nami. Był to bardzo pracowity dzień zarówno dla wystawców jak i odwiedzających targi gości.
O randze wydarzenia, świadczy także list skierowany do uczestników targów przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. List odczytał członek Narodowej Rady Rozwoju, Piotr Soyka.
„Już od ponad 30 lat Baltexpo stanowi znakomitą prezentację dorobku i możliwości firm działających w branży morskiej w tym innowacyjnych rozwiązań i technologii będących dziełem polskich naukowców i polskich firm. […]. Cieszę się, że tradycyjnie, również podczas tegorocznej edycji toczyć się będzie wartościowa, wielowątkowa debata poświęcona nowoczesnej gospodarce morskiej”- napisał Prezydent Andrzej Duda.
Bardzo ważnym punktem pierwszego dnia było podpisanie memorandum pomiędzy Zarządem Morskiego Portu Gdańsk SA i największym portem na Bliskim Wschodzie Hamad Port. Będący gościem targów minister transportu i komunikacji Kataru Jassim Saif Ahmed Al-Sntacjęulaiti stwierdził, że współpraca między Polską i Katarem rozwijać się może na wielu płaszczyznach takich jak kooperacja portów, edukacja, współpraca w dziedzinie przemysłu stoczniowego oraz żeglugi.

-Dzisiejszy dzień jest niezwykle ważny dla całej gospodarki morskiej i dla naszego kraju. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej powstało, aby przywrócić gospodarce morskiej należną rangę, i tak się dzieje. Rozbudowujemy stocznie, kolejnym krokiem będą tzw. zielone stocznie czyli czysty recycling statków. Następnym krokiem będzie Morski Fundusz Inwestycyjny, który pomoże w stworzeniu stabilnej gospodarki finansowej, przede wszystkim w odniesieniu do inwestycji żeglugowych i stoczniowych-powiedział minister Marek Gróbarczyk.
Ministerstwo planuje wydatkowanie prawie 6,5 mld. zł na rozwój polskich portów, aby mogły zwiększać swoje możliwości przeładunkowe i stały się jeszcze bardziej konkurencyjne. Jednak największym wyzwaniem dla ministerstwa -co bardzo wyraźnie zaznaczył w swoim przemówieniu Marek Gróbarczyk, jest przywrócenie w naszym kraju żeglugi śródlądowej.

Ale bez wątpienia najważniejszymi uczestnikami targów są wystawcy i przedsiębiorcy odwiedzający Baltexpo. Z niektórymi udało nam się porozmawiać, między innymi z przedstawicielami Phoenix Poland, Zink Power, Gaz-System, Ferryl i Partner Ship. Wszyscy chwalili organizację imprezy i cieszyli się z możliwości prezentacji swoich osiągnięć i oferty właśnie na targach branży morskiej w Gdańsku.

Fot. Wojciech Sobecki

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-26

1 EUR - 4,3117 1 USD - 3,9776
1 CHF - 4,5208 1 GBP - 5,0435

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin