WARSZAWA: 10:39 | LONDYN 08:39 | NEW YORK 03:39 | TOKIO 17:39

Pierwszy gazowiec wpłynął do Świnoujścia – relacja

Dodano: 11 gru 2015, 18:40

Statek z pierwszym transportem skroplonego gazu ziemnego przypłynął 11 grudnia br. do terminalu LNG w Świnoujściu. Dostawcą surowca jest Qatargas Operating Company Limited. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo pośredniczy w dostawie w ramach umowy z Polskim LNG, które jest odbiorcą surowca przeznaczonego do uruchomienia instalacji.
Wyczarterowany przez Qatargas statek typu Q-flex, pod nazwą Al-Nuaman, dostarczył 210 tys. m sześc. gazu do nowo wybudowanego terminalu LNG w Świnoujściu. To pierwsza z dwóch planowanych dostaw, które będą zrealizowane przez Qatargas w celu schłodzenia i rozruchu instalacji polskiego terminalu. Druga dostawa, zgodnie z obecnym harmonogramem, planowana jest w lutym 2016 r. Uruchomienie terminalu umożliwia rzeczywistą dywersyfikację dostaw gazu do Polski, otwiera także możliwość dalszej jego dystrybucji poza granice naszego kraju.
– Dzisiaj rozpoczynamy nowy etap w kontekście bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Dzisiaj dokonuje się faktyczna dywersyfikacja dostaw gazu do Europy Środkowo-Wschodniej i Polska staje się centrum tej koncepcji uniezależnienia się od jednego dostawcy gazu – powiedział Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
Gaz, który zostanie przepompowany ze statku do zbiorników po rozruchu instalacji, trafi za pośrednictwem sieci przesyłowej do finalnych odbiorców gazu. W ostatnich latach w Polsce wybudowano nowoczesną infrastrukturę do przesyłu gazu, powstały również połączenia transgraniczne. W planach na lata 2016-2022 jest budowa około 2000 km gazociągów, integrujących rynek Europy Środkowej i krajów bałtyckich. W ten sposób możliwy stanie się dostęp do rynku, który zużywa około 100 mld m sześciennych gazu rocznie.
– Terminal LNG, wraz z dynamicznie rozbudowywaną wewnętrzną siecią przesyłową i połączeniami międzysystemowymi, otwiera Polsce drzwi do światowego rynku gazu i pozytywnie wpływa na konkurencyjność ceny surowca. Potencjał terminalu sprawia, że stajemy się także istotnym podmiotem w grze o niezależność energetyczną całego regionu. Zapewniamy bezpieczeństwo sobie i możliwość dywersyfikacji dostaw innym europejskim krajom, które łącząc systemy przesyłowe przyspieszą budowę konkurencyjnego rynku gazu. Polska wchodzi do grupy państw niezależnych, bezpiecznych i nowoczesnych – powiedział Jan Chadam, prezes Gaz-Systemu i Polskiego LNG.
O doniosłości współpracy w zakresie dostaw gazu pomiędzy PLNG, Gaz-Systemem i firmą Qatargas mówił prezes Qatargas Khalid Bin Khalifa Al-Thani, który bardzo wyraźnie podkreślił, że chciałby, aby współpraca między polskimi spółkami a firmą Qatargas była kontynuowana także w przyszłości.
– Polska stanowi nowy rynek dla dostaw LNG premium od spółki Qatargas, a dostawy LNG do Polski pokazują nasze zaangażowanie, by dostarczać do Europy czyste źródło energii, wiarygodnie i bezpiecznie. Ten terminal przyczyni się do dalszego rozwoju LNG w Europie, najpierw w Polsce, a następnie jako brama do krajów Środkowej Europy, które nie mają dostępu do morza oraz do krajów rejonu Morza Bałtyckiego. Terminal w Świnoujściu to 17-sty terminal LNG, do którego Qatargas dostarczył pierwszy transport LNG i oznacza kolejny krok milowy w historii Qatargas. Spółka Qatargas jest bardzo dumna z tego, że może współpracować z terminalem LNG w Świnoujściu oraz z Polską.- powiedział prezes Qatargas, Khalid Bin Khalifa Al-Thani.
O znaczeniu gazoportu dla miasta, mówił prezydent Świnoujścia, Janusz Żmurkiewicz. Według wstępnych szacunków po zrealizowaniu inwestycji, z tytułu podatków do kasy miejskiej Świnoujścia powinna wpływać kwota około 40 mln zł rocznie.
– Dzisiejszy dzień napawa nas wielką radością. Cieszymy się, że tak poważny inwestor jakim jest Polskie LNG jest właśnie w Świnoujściu i konsekwentnie realizuje zobowiązania, które wziął na siebie kilka lat temu. Oprócz samego terminalu inwestor wybudował parking, wybudował zejście na plażę, stworzył centrum rozrywkowo-wypoczynkowe w dzielnicy Warszów, wspiera wiele inicjatyw realizowanych w naszym mieście, co jest bardzo ważne zarówno dla władz miasta jak i mieszkańców Świnoujścia- powiedział prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.
Terminal LNG w Świnoujściu został zaprojektowany do odbioru, regazyfikacji i dostarczania nawet 5 mld m sześc. gazu rocznie do polskiej sieci przesyłowej. Na terminal składa się nowy falochron o długości ok. 3 km, nabrzeże wraz z cumą, które umożliwia rozładowanie metanowców o ładowności od 120 tys. m sześc. LNG (w przypadku statków konwencjonalnych) do 217 tys. m sześc. (w przypadku statków typu Q-flex), dwa kriogeniczne zbiorniki gazu (każdy o pojemności 160 tys. m sześc.), instalacje do regazyfikacji oraz rurociąg o długości 85 km łączący terminal z polską siecią gazu. Terminal LNG w Świnoujściu jest jedyną tej wielkości instalacją w Europie Północnej i Środkowo – Wschodniej.
Tekst i fot. Wojciech Sobecki
DSC05332
DSC05241
DSC05415
DSC05248
DSC05381