WARSZAWA: 03:02 | LONDYN 01:02 | NEW YORK 20:02 | TOKIO 10:02

Pierwszy gazowiec zawinął do terminalu w Policach cz. 2 (galeria zdjęć)

Dodano: 22 gru 2022, 15:59

22 grudnia 2022 roku gazowiec „Guadalupe Explorer” przywiózł z USA pierwszy ładunek propanu do nowego terminalu gazowego, zlokalizowanego w porcie morskim w Policach. Dostawa surowca pozwoli na przetestowanie instalacji największej polskiej inwestycji chemicznej, jaką jest fabryka polipropylenu w podszczecińskich Policach, określana jako projekt Polimery Police. Po osiągnięciu pełnej zdolności produkcyjnej, w nowym zakładzie produkowane będzie 430 tys. ton propylenu rocznie. Podczas uroczystości prezes Grupy Azoty Polyolefins S.A., Andrzej Niewiński, przekazał prezesowi Grupy Azoty, Tomaszowi Hincowi, dokument potwierdzający osiągnięcie statusu gotowości do rozruchu terminalu gazowego z datą 21 grudnia 2022 roku.
„Guadalupe Explorer” ( dł. całkowita: 179 m, szerokość: 28,7 m, zanurzenie: 9,5 m, nośność: 29 421 DWT, bandera: Wyspy Marshalla) przywiózł do polickiego portu 22 tys. ton propanu. Była to pierwsza podróż statku, zbudowanego w bieżącym roku w Korei Południowej.
W październiku statek opuścił koreański port Ulsan, udając się w podróż do Stanów Zjednoczonych. 1 grudnia 2022 gazowiec wyruszył z Port Neches w Teksasie i 22 grudnia, po ponad dwudziestu dniach rejsu, około godziny 6 rano zacumował przy nabrzeżu portu w Policach.

Projekt Polimery Police

Polimery Police to projekt obejmujący instalację do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu oraz ciąg technologiczny służący do produkcji polipropylenu. Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii możliwa będzie produkcja aż 192 rodzajów polipropylenu. W procesie produkcji wytwarzane będą także 2 tony wodoru na godzinę, który będzie przesyłany do Zakładów Chemicznych „Police” na instalację amoniaku. W przyszłości wodór może znaleźć także inne zastosowanie.
W ramach inwestycji powstały dwa zbiorniki na propan o łącznej pojemności 40 tys. ton oraz zbiornik na etylen. Będzie także baza logistyczna, wyposażona w 60 silosów o pojemności 450 ton każdy. Dziennie policką fabrykę opuszczać będzie 1200 ton gotowego produktu.
– Kiedy 11 maja 2019 roku Grupa Azoty podpisała kontrakt na realizację projektu Polimery Police było jasne, że na naszych oczach powstaje strategiczna inwestycja dla polskiego przemysłu petrochemicznego. Dziś jesteśmy świadkami finalizacji jednego z kluczowych etapów – pierwszej dostawy propanu do nowego gazoportu w Policach. Projekt Polimery Police jako budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego może być śmiało uznany za inwestycję przyszłości – napisał w liście do uczestników uroczystości minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Obecnie Polska importuje około 800 tys. ton polipropylenu rocznie. Policka fabryka spowoduje, że staniemy się bardziej niezależni od dostawców zagranicznych.
– Dzisiejsza uroczystość to jeden z kamieni milowych projektu Polimery Police. Projektu, który w planach i analizach trwa od 2017 roku. Zaczynał się jako projekt propylenowy, a teraz urósł do rozmiarów piątej dużej fabryki Grupy Azoty, która już w 2023 roku będzie produkować 430 tys. ton polipropylenu.
Taka wielkość produkcji sprawia, że Grupa Azoty i Polska stają się jednym z europejskich liderów w produkcji tego półproduktu – powiedział prezes Grupy Azoty, Tomasz Hinc.
Generalnym wykonawcą inwestycji jest Hyundai Engineering. Pełen rozruch instalacji powinien nastąpić w drugiej połowie przyszłego roku. Produkowany w Policach polipropylen sprzedawany będzie pod marką Gryfilen. Nazwa powstała z połączenia słowa gryf (symbol regionu zachodniopomorskiego) z ostatnią sylabą wyrazu propylen i już została życzliwie przyjęta przez potencjalnych klientów podczas targów w Kolonii.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin