WARSZAWA: 12:02 | LONDYN 10:02 | NEW YORK 05:02 | TOKIO 19:02

Pierwszy milion zdobyty. Do Świnoujścia przypłynął kolejny statek z LNG

Dodano: 17 lip 2016, 22:43

Milion metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego – tyle już trafiło do Terminalu LNG im. Lecha Kaczyńskiego po rozładowaniu kolejnego metanowca, jaki wpłynął 15 lipca do Świnoujścia.
Jednostka to metanowiec o nazwie Al Khuwair z Qatargas Operating Company Limited. To kolejna komercyjna dostawa w ramach długoletniej umowy na zakup surowca. W sumie to już piąty transport gazu drogą morską do Polski, licząc od grudnia ubiegłego roku.
Ładunek z dwóch pierwszych był przeznaczony do schłodzenia i rozruchu instalacji. Trzecia dostawa LNG była już pierwszą komercyjną do świnoujskiego gazoportu. A przedostatnia to jedyna, jak dotychczas, zamówiona na zasadzie spotowej, czyli zakontraktowanej na warunkach określonych w krótkoterminowej umowie regazyfikacji.
Wówczas do Świnoujścia przypłynął norweski statek „Arctic Princess” i dostarczył 140 tys. metrów sześc. gazu. Był to metanowiec z charakterystycznymi kulistymi zbiornikami. Tym razem można zobaczyć jednostkę typu Q-flex, w której LNG trzymany jest w membranowych zbiornikach, wykorzystujących kadłub statku jako konstrukcję nośną. Al Khuwair ma 315 merów długości i 50 metrów szerokości. Tym razem rozładowanych zostanie 212 tys. metrów sześc. LNG.
– „Łącznie Terminal im. Lecha Kaczyńskiego przyjął już ponad milion metrów sześciennych gazu skroplonego” – powiedział Tomasz Stępień, Prezes GAZ-SYSTEM.
Surowiec, jaki zostanie podany regazyfikacji, trafi do krajowego systemu przesyłowego w ilości około 127 mln metrów sześc. naturalnego gazu ziemnego. Gaz po sprawdzeniu na stacji pomiarowej kierowany jest bezpośrednio do gazociągu Świnoujście–Szczecin, skąd następnie jest przesyłany do pozostałej infrastruktury przesyłowej GAZ-SYSTEM i dalej do klientów.
1mlnlng1
1mlnlng4
GAZ-SYSTEM