Dodano: 27 lis 2022, 17:58
Pierwszy w Niemczech pływający terminal regazyfikacyjny LNG zacumował tymczasowo w niemieckim porcie Mukran. Docelowo jednostka FSRU (Floating Storage Regasification Unit) wyczarterowana od francuskiego koncernu Total ma cumować w bałtyckim Lubminie.
Statek o nazwie „Neptune” zacumuje w porcie docelowym w Lubminie prawdopodobnie 1 grudnia.
-Dzięki „Neptune” wszystkie komponenty niezbędne, aby technicznie zakończyć terminal LNG w najbliższej przyszłości, są teraz w regionie. Oczywiście uruchomienie może nastąpić dopiero po uzyskaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń- powiedział Stephan Knabe, Przewodniczący Rady Nadzorczej operatora terminalu, Deutsche ReGas GmbH.
W Mukran jednostka jest przygotowana do ostatecznego przekazania portowi w Lubminie. Zanurzenie zostanie zmniejszone z obecnych 9,2 m do 5,2 m., statek zostanie wyposażony także w adapter do rur, który umożliwi przesył gazu do lądowego systemu gazociągów.
„Neptune” ma 283 metry długości i 43 metry szerokości. Jednostka została zbudowana w 2009 roku w stoczni Samsung w Korei.
Do roku 2019 służyła jako pływający terminal regazyfikacyjny w terminalu Aliaga Etki w Turcji.
Statek ma pojemność magazynową 145 130 m sześć.
Warto przypomnieć, że do 1990 roku w Lubminie pracowała elektrownia jądrowa Kernkraftwerk Greifswald z pięcioma reaktorami. Obecnie elektrownia jest nieczynna. W Lubinie znajduje się zakończenie gazociągu Nord Stream.