WARSZAWA: 23:54 | LONDYN 21:54 | NEW YORK 16:54 | TOKIO 06:54

Pierwszy w historii transoceaniczny rejs autonomicznego statku handlowego słał się faktem

Dodano: 23 cze 2022, 7:20

Spółka Avikus należąca do koreańskiego koncernu Hyundai przeprowadziła pierwszy na świecie rejs transoceaniczny dużego statku handlowego, korzystającego z autonomicznych technologii nawigacyjnych. Do pierwszego rejsu wybrano gazowiec LNG PRISM COURAGE.
Statek wypłynął z portu Freeport na południowym wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej, przepłynął przez Kanał Panamski i po 33 dniach rejsu dotarł do terminalu LNG Boryeong w Korei.

Podczas rejsu statek poruszał się autonomicznie po optymalnych trasach, korzystając z systemu nawigacyjnego HINAS 2.0., który tworzy optymalne trasy i wyznacza granice prędkości w oparciu o zintegrowane rozwiązanie Smartship Solution (ISS) firmy Hyundai Global Service. Sztuczna inteligencja analizuje otaczające środowisko, takie jak pogoda i wysokość fal, rozpoznaje także pobliskie statki, a następnie zarządza w czasie rzeczywistym komendami sterującymi jednostki.
Rejs odbywał się pod nadzorem American Bureau of Shipping (ABS) i Korea Register of Shipping (KR).
Technologia autonomicznej nawigacji może pomóc w rozwiązaniu problemu niedoboru kadr w sektorze transportu morskiego, może także zwiększyć bezpieczeństwo eliminując błędy popełniane przez człowieka.

Fot. Avikus