WARSZAWA: 03:55 | LONDYN 01:55 | NEW YORK 20:55 | TOKIO 10:55

Pierwszy w historii transoceaniczny rejs autonomicznego statku handlowego słał się faktem

Dodano: 23 cze 2022, 7:20

Spółka Avikus należąca do koreańskiego koncernu Hyundai przeprowadziła pierwszy na świecie rejs transoceaniczny dużego statku handlowego, korzystającego z autonomicznych technologii nawigacyjnych. Do pierwszego rejsu wybrano gazowiec LNG PRISM COURAGE.
Statek wypłynął z portu Freeport na południowym wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej, przepłynął przez Kanał Panamski i po 33 dniach rejsu dotarł do terminalu LNG Boryeong w Korei.

Podczas rejsu statek poruszał się autonomicznie po optymalnych trasach, korzystając z systemu nawigacyjnego HINAS 2.0., który tworzy optymalne trasy i wyznacza granice prędkości w oparciu o zintegrowane rozwiązanie Smartship Solution (ISS) firmy Hyundai Global Service. Sztuczna inteligencja analizuje otaczające środowisko, takie jak pogoda i wysokość fal, rozpoznaje także pobliskie statki, a następnie zarządza w czasie rzeczywistym komendami sterującymi jednostki.
Rejs odbywał się pod nadzorem American Bureau of Shipping (ABS) i Korea Register of Shipping (KR).
Technologia autonomicznej nawigacji może pomóc w rozwiązaniu problemu niedoboru kadr w sektorze transportu morskiego, może także zwiększyć bezpieczeństwo eliminując błędy popełniane przez człowieka.

Fot. Avikus

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2022-12-08

1 EUR - 4,6976 1 USD - 4,4760
1 CHF - 4,7496 1 GBP - 5,4484

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin