WARSZAWA: 02:41 | LONDYN 00:41 | NEW YORK 19:41 | TOKIO 09:41

Pierwszy w Polsce model bezzałogowego statku zwodowano w Szczecinie

Dodano: 12 paź 2018, 16:09

W Akademii Morskiej w Szczecinie powstał pierwszy w Polsce model bezzałogowego statku. Ma 3,15 m długości, 0,46 m szerokości i 0,17 m zanurzenia. Model zaprojektowany przez pracowników Katedry Oceanotechniki i Budowy Okrętów Akademii Morskiej w Szczecinie został oficjalnie zaprezentowany w Ośrodku Szkoleniowym Ratownictwa Morskiego w Szczecinie.
Model sterowany jest za pomocą fal radiowych posiada dedykowane pędniki oraz systemy sterowania i telemetrii. W przyszłości będzie to model autonomiczny, a sterowanie radiowe wykorzystywane będzie tylko jako rezerwowe. Celem prób na wodzie było sprawdzenie funkcjonowania napędu oraz wszystkich systemów.

W kolejnych etapach prac zainstalowane zostaną czujniki do pomiaru pozycji, prędkości, odległości od nabrzeża lub innych obiektów pływających. Opracowany zostanie także matematyczny model sterowania statkiem oraz powstanie oprogramowanie komputerowego systemu sterowania statkiem. W rozwijaniu projektu będą uczestniczyli studenci wydziału oceanotechniki Akademii Morskiej w Szczecinie.
– Nie można mówić o budowie nowoczesnej gospodarki bez innowacyjnych rozwiązań. Wiele europejskich i światowych ośrodków naukowych i badawczych pracuje nad podobnymi rozwiązaniami dotyczącymi budowy autonomicznych jednostek pływających. Nie chcemy zostać w tyle, chcemy pracować nad nowymi technologiami, aby nasza gospodarka była konkurencyjna i nowoczesna-powiedział Tadeusz Szelangiewicz kierownik Katedry Oceanotechniki i Budowy Okrętów Akademii Morskiej w Szczecinie.


Tekst i fot. Wojciech Sobecki

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin