WARSZAWA: 19:33 | LONDYN 17:33 | NEW YORK 12:33 | TOKIO 02:33

Pierwszy z czterech ekologicznych promów dla firmy Baleària już gotowy

Dodano: 07 lis 2017, 23:09

W hiszpańskich zakładach produkcyjnych Gondan doszło do zwodowania pierwszej z czterech nowych jednostek, które powstają dla firmy Baleària. Wyróżnikiem wszystkich budowanych dla popularnego armatora promów jest szereg prośrodowiskowych innowacji.
Eco AQUA, Eco TERRA, Eco AIRE oraz Eco LUX – tak brzmią nazwy czterech jednostek, które dołączą wkrótce do floty hiszpańskiego operatora. Ich największy atut został zaakcentowany w nazwie każdej z nich. Promy będą ekologiczne. Konstrukcja każdego z nich została tak opracowana, by ograniczyć opór wody i uderzenia fal. Pozwoli na to specjalna architektura części dziobowej. W ten sposób zmniejszyć ma się zużycie paliwa oraz poziom emisji przy zachowaniu wysokiej prędkości.
Wśród innych służących środowisku właściwości warto wspomnieć również o zainstalowanych ogniwach słonecznych. Sam kadłub powstał z poliestru, wzmocniony jest dodatkowo włóknem szklanym i nie wymaga już malowania. Także silniki mają pomóc na osiągnięcie maksymalnej wydajności przy ograniczonym poziomie emisji.
Każda z nowych jednostek ma 28 metrów długości i 9 metrów szerokości. Każdy ze statków może pomieścić na pokładzie 350 pasażerów i rozwinąć prędkość 28 węzłów (ok. 52 km na godzinę).
Dostawy nowych promów mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Pierwsza jednostka trafi do firmy Baleària w grudniu br., a pozostałe trzy do połowy przyszłego roku. Nowe promy będą pływać pomiędzy wyspami Ibiza oraz Formentera. Przeprawa ma zająć 30 minut.

PromySkat

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-22

1 EUR - 4,3199 1 USD - 3,9804
1 CHF - 4,5379 1 GBP - 5,0454

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin