WARSZAWA: 20:23 | LONDYN 18:23 | NEW YORK 13:23 | TOKIO 03:23

Piknik na nabrzeżu czyli wodowanie w Remontowej (zdjęcia)

Dodano: 08 Lis 2015, 0:30

Kilka tysięcy mieszkańców Wybrzeża było świadkami w sobotę 7 listopada wodowania w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku nowego szkolnego żaglowca budowanego dla Marynarki Wojennej Algierii. Jest to trzymasztowa fregata, która nosić będzie nazwę „El-Mellah”, co w języku arabskim oznacza „żeglarz”, a służyć będzie kadetom Wyższej Szkoły Morskiej w doskonaleniu rzemiosła morskiego i nawigacyjnego. Było to zarazem tysięczne wodowanie w 70-letniej historii stoczni, należącej do Holdingu Remontowa. Wśród zwodowanych jednostek 400 to były okręty wojenne budowane w przeszłości dla różnych krajów.
Prezes Zarządu Remontowej Shipbuilding Andrzej Wojtkiewicz w swym przemówieniu stwierdził, że w ostatnich latach doszło do znacznego wzrostu wymiany handlowej między Polską, a Algierią, która stała się przez to jednym z największych partnerów handlowych naszego kraju na kontynencie afrykańskim.
„Mamy nadzieję, że również nasza stocznia będzie miała możliwość wzmocnienia tych relacji poprzez aktywny udział w rozwoju algierskiej floty – powiedział. – Poza samą budową fregaty kontrakt obejmuje również przeszkolenie pierwszej załogi powstającej jednostki. Tego zadania podjęła się doświadczona kadra jednej z najbardziej renomowanych uczelni – Akademii Morskiej w Gdyni.” Prezes A. Wojtkiewicz podkreślił również, że budowa trzymasztowej fregaty – pierwszego żaglowca w historii tej stoczni – wprowadza ją do elitarnego grona budowniczych nie tylko statków innowacyjnych, ale również prestiżowych. W ten sposób Remontowa Shipbuilding stała się ona spadkobiercą budowy w Gdańsku dużych żaglowców. Jego projektantem jest znany i ceniony w całym świecie inż. Zygmunt Choreń – autor m.in. „Daru Młodzieży” i ponad 20-tu podobnych żaglowców.
Po wodowaniu stoczniowcy zaprosili przybyłych mieszkańców Gdańska i regionu na piknik, który zorganizowali na nabrzeżu. W dwóch dużych namiotach serwowano m.in. tradycyjny bigos, a przy okazji można było posłuchać koncertu w wykonaniu zespołu szantowego.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2021-07-23

1 EUR - 4,5747 1 USD - 3,8851
1 CHF - 4,2208 1 GBP - 5,3349

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin