WARSZAWA: 13:29 | LONDYN 11:29 | NEW YORK 06:29 | TOKIO 20:29

„Pływaj bezpiecznie i szczęśliwie…” nowe jednostki w portach w Szczecinie i Świnoujściu /zdjęcia/

Dodano: 01 mar 2016, 17:55

1 marca 2016 roku w szczecińskim porcie odbyły się uroczystości chrztu i podniesienia bandery na jednostkach „Strażak-26” i „Hydrograf-4”.
„Pływaj bezpiecznie i szczęśliwie, nadaję Ci imię „Strażak 26”- powiedziała matka chrzestna jednostki Zyta Żmurkiewicz rozbijając o burtę statku, zgodnie z morską tradycją, butelkę szampana.
„Strażak-26”, to holownik z klasą pożarową FiFi1. Ma 33 m długości, 12 m szerokości, zanurzenie konstrukcyjne wynosi 4,3 m. Statek został zbudowany w stoczni tureckiej.
Głównym zadaniem jednostki będzie zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego w zespole portów Szczecin-Świnoujście w tym także w terminalu LNG. Statek będzie cumował w Świnoujściu.
Hydrograf-4”, to motorówka hydrograficzno-inspekcyjna o długości blisko 15 m i szerokości 4,7 m. Jej zanurzenie to 1,5 m, prędkość maksymalna wynosi około 20 węzłów. Motorówka może jednorazowo zabrać na pokład 12 osób, standardowa załoga to dwie osoby i hydrograf. Jej zadania to wykonywanie pomiarów batymetrycznych oraz pomiarów ukształtowania dna, a także badanie rodzajów gruntu, w tym osadów dna morskiego, jak również trałowanie hydrograficzne, czyli identyfikacja przeszkód zalegających na dnie. Ponadto jednostka daje możliwość zbierania danych do lokacji, tj. informacje o obiektach, wykonywania pomiarów geodezyjnych oraz opracowań kartograficznych.
– Życzę jednostce „Strażak 26”, aby pełniła przede wszystkim rolę holownika – powiedział Paweł Brzezicki podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej nawiązując do funkcji jednostki, która oprócz tego, że może pełnić rolę statku pożarniczego jest również holownikiem.
Obie jednostki ZMPSiŚ SA zakupił w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej zatytułowanego „Zakup sprzętu pomiarowego oraz ratowniczego przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA”.
– Jako nowy zarząd spółki Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A., dzisiejszy dzień traktujemy jako dobrą wróżbę na przyszłość. Jestem przekonany, że wprowadzając nowe jednostki do eksploatacji nie tylko zwiększamy bezpieczeństwo w portach, ale również zwiększamy ich konkurencyjność wśród najbardziej liczących się portów bałtyckich. Życzę kapitanowi i załodze statku „Strażak 26”, aby sprzęt pożarniczy zainstalowany na tej jednostce służył wyłącznie do celów ćwiczebnych, szkoleniowych lub ewentualnie pokazowych – powiedział Dariusz Słaboszewski prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.
– Jest mi niezmiernie miło, że jako nowy zarząd rozpoczynamy naszą pracę od tak ważnego dla portów, ale jednocześnie miłego akcentu, jakim jest przekazanie do eksploatacji nowych jednostek. Mam nadzieję, że takich akcentów będzie w naszej pracy znacznie więcej. Warto zaznaczyć, że projekt dofinansowywany ze środków Unii Europejskiej, w ramach którego zakupiono statek pożarniczy oraz jednostkę „Hydrograf 4” miał znacznie szerszy zasięg. W ramach tego projektu zakupiono również samochody pożarnicze, specjalistyczne urządzenia do usuwania zanieczyszczeń oraz łódź hybrydową. W sumie wartość projektu zamknęła się kwotą ponad 42 mln zł- powiedział Wiceprezes ds. Infrastruktury w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A., Kazimierz Drzazga.


Fot. Wojciech Sobecki