WARSZAWA: 14:57 | LONDYN 12:57 | NEW YORK 07:57 | TOKIO 21:57

Po śmierci kapitana – umorzenie sprawy wypadku promu

Dodano: 11 lut 2016, 17:57

Zmarł kapitan żeglugi wielkiej Krzysztof Romowicz. O jego śmierci rodzina poinformowała portal trójmiasto.pl. Oto treść oświadczenia. „Z żalem i smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 10 lutego 2016 roku w Gdyni zmarł śp. Kapitan Żeglugi Wielkiej Krzysztof Romowicz. Uprzejmie prosimy o uszanowanie pamięci po zmarłym. Rodzina i bliscy”.
Prawie cztery lata temu kpt. Romowicz dowodził promem „Stena Spirit”, który w gdyńskim porcie uderzył w nogę suwnicy, stojącej na nabrzeżu BCT. Ta z kolei uderzyła w drugą suwnicę i w znajdujące się w pobliżu kontenery. W wyniku wypadku, trzech pracowników terminalu zostało rannych, przy czym jedna ze złamanym kręgosłupem trafiła do szpitala. Straty materialne sięgały 25 mln zł.
Odpowiedzialnością za wypadek kpt. K. Romowicza obarczyła zarówno prokuratura, jak i pod koniec 2014 roku Izba Morska, która w wydanym orzeczeniu wylicza błędy popełnione przez dowódcę promu. Sam obwiniony nie przyznał się do winy. Tocząca się rozprawa przed Sądem Rejonowym została już w grudniu ub. roku na wniosek obrony odroczona ze względu na ciężki stan kapitana Romowicza, który w gdańskim szpitalu przeszedł trudną operację, po tym jak w ciężkim stanie w Południowej Korei został przewieziony do szpitala ze statku, którym dowodził. Rodzina sprowadziła chorego do Polski, ale niestety nie udało się go odratować. W zaistniałej sytuacji rozprawa zostanie umorzona.
Stena Spirit
Fot. mat. pras. stenaline.pl