WARSZAWA: 08:52 | LONDYN 06:52 | NEW YORK 01:52 | TOKIO 15:52

Pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin-prace przebiegają zgodnie z harmonogramem

Dodano: 10 Gru 2018, 22:02

W Urzędzie Morskim w Szczecinie odbyło się spotkanie, na którym przedstawiono aktualny stan realizacji projektu pogłębienia toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości technicznej 12,5 m.
Podstawowym celem inwestycji jest pogłębienie toru na odcinku ok. 62 km, jego poszerzenie do 100 m, a także zwiększenie parametrów obrotnic dla statków. Realizacja projektu umożliwi zawijanie do szczecińskiego portu jednostkom o zanurzeniu 11 m (dotychczas jest to 9,15 m), co znacząco zwiększy konkurencyjność Szczecina wobec innych portów bałtyckich.

Z urobku wydobytego podczas pogłębiania toru – szacuje się, że będzie go ok. 20 mln metrów sześciennych – powstaną na Zalewie Szczecińskim dwie sztuczne wyspy. Inwestycja realizowana jest w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Dokumentacja projektowa powinna być gotowa w III kwartale przyszłego roku, a całość prac zostanie zakończona w 2022 roku.
– Wszystko przebiega zgodnie z planem. Odbywają się już pierwsze badania toru, wstępne badania geotechniczne, jeśli chodzi o podłoże wysp refulacyjnych, więc wszystkie badania, które mogą być realizowane bez dodatkowych pozwoleń trwają – mówił podczas spotkania dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie, Wojciech Zdanowicz.
Wartość prac wynosi 1,4 mld zł, z czego aż 1,22 mld zł pochodzić będzie z funduszy Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.
Głównym wykonawcą inwestycji będzie belgijsko-holenderskie konsorcjum firm Dredging International oraz Van Oord Dredging and Marine Contractors. Obie firmy mają międzynarodowe doświadczenie w realizacji dużych inwestycji hydrotechnicznych. Belgowie budowali między innymi terminal kontenerowy w Singapurze, a Holendrzy uczestniczyli w budowie słynnej wyspy w kształcie palmy (Palm Jumerah) w Dubaju oraz modernizacji Kanału Sueskiego.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2021-03-08

1 EUR - 4,5903 1 USD - 3,8665
1 CHF - 4,1416 1 GBP - 5,3478

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin