WARSZAWA: 18:12 | LONDYN 16:12 | NEW YORK 11:12 | TOKIO 01:12

Pół wieku 12 Dywizjonu Trałowców

Dodano: 19 cze 2015, 16:21

W piątek, 19 czerwca, w Porcie Wojennym w Świnoujściu uroczyście obchodzono 50. rocznicą powstania 12. „Wolińskiego” Dywizjonu Trałowców.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się o godzinie 08.00 podniesieniem wielkiej gali branderowej na okrętach dywizjonu. O godzinie 11.00 kadra i marynarze dywizjonu uczestniczyli w apelu okolicznościowym z okazji święta jednostki. Udział w apelu wzięli także zaproszeni goście: m. in. przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń współpracujących z dywizjonem, rezerwiści jednostki oraz przedstawiciele władz lokalnych.
Podczas uroczystości, przypomniano historię dywizjonu, wręczono także wyróżnienia
i pamiątki okolicznościowe. Dla gości dywizjonu zorganizowano pokaz sprzętu wojskowego: okrętów, które udostępniono także do zwiedzania oraz sprzęt inżynieryjno-saperski Grupy Nurków-Minerów.
12 Woliński Dywizjon Trałowców jest oddziałem taktycznym 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeznaczonym do wykonywania zadań obrony przeciwminowej – trałowania, poszukiwania, wykrywania i niszczenia min, niszczenia zagród minowych oraz obrony przeciwminowej zespołów okrętów na przejściu morzem. Dowódcą Dywizjonu jest kmdr por. Krzysztof Szumlicki.
Pówieku 12dtr. Foto Marcin Purman (4)
Pówieku 12dtr. Foto Marcin Purman (1)
Pówieku 12dtr. Foto Marcin Purman (3)
Foto: Marcin Purman