WARSZAWA: 22:20 | LONDYN 20:20 | NEW YORK 15:20 | TOKIO 05:20

„Polonez na Wodzie”, bogaty sezon 2015

Dodano: 28 kw. 2015, 8:09

Ruszyła kolejna edycja akcji „Polonez na Wodzie”, w ramach której ponownie z młodzieżowymi załogami wyruszymy na morze. Zeszłoroczna edycja była sukcesem i spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem ze strony środowiska żeglarskiego (film podsumowujący sezon 2014 na – http://youtu.be/MyeyFK9T8qA). Na ten sezon przygotowaliśmy jeszcze ciekawsze, ekscytujące rejsy, w tym udział w większości wspaniałych imprez żeglarskich (Baltic Tall Ships Regatta – Kłajpeda-Szczecin, finał Volvo Ocean Race – Goteborg, Tall Ships Races 2015 – Belfast-Alesund-Kristiansand-Aalborg, Baltic Polonez Cup-Świnoujście).
Jacht „Polonez” to jednostka wyjątkowa i wiele znacząca dla historii polskiego żeglarstwa, a nawet historii Polski, a jej pierwszy kapitan – Krzysztof Baranowski – to znany, utytułowany żeglarz, który swoje życie poświęcił upowszechnianiu żeglarstwa, przede wszystkim wśród młodych ludzi (inicjator powstania m.in. „Pogorii” i „Fryderyka Chopina” – żaglowców szkoleniowych Szkoły Pod Żaglami). Akcja „Polonez na Wodzie” powstała po to, by po blisko trzech dekadach przywrócić „Poloneza” na morskie szlaki i wskrzesić jego misję służenia polskiej młodzieży. Ze względu na burzliwą historię „Polonez” przez ponad 20 lat niszczał w hangarze, a jego osprzęt sukcesywnie rozkradano. Dzięki kilku żeglarzom, którym los tego historycznego jachtu nie jest obojętny, udało się uratować jednostkę, postawić na wodzie i znów zaprosić na pokład młodych adeptów sztuki żeglarskiej.
Już w 2014 roku, kiedy akcja została zainicjowana, udało się nam zorganizować kilkanaście rejsów morskich, wziąć udział w zlocie i regatach The Tall Ships Races (impreza skierowana do osób w wieku 16-25 lat), oraz zaprosić kpt. Baranowskiego do ponownego objęcia komendy nad „Polonezem”, po ponad trzech dekadach przerwy. Pierwszy raz od 40 lat Krzysztof pojawił się ponownie na „Polonezie”, na starcie „Bałtyckich Regat Samotników o Puchar Poloneza” (nazwanych tak na cześć jachtu i jego okołoziemskiego samotniczego rejsu 1972-73). Potem był Gościem Honorowym podczas drugiej edycji tych prestiżowych regat, w 1974 roku, kiedy sentymentalna podróż „Poloneza” zakończyła się w Szczecinie, który ponownie – po latach – stał się portem macierzystym jachtu. Z tej okazji odbył się na Wałach Chrobrego koncert Chopinowski „Polonez na Wodzie przy Chopinie”, gdzie spotkały się szczecińskie jachty, żaglowiec „Fryderyk Chopin”, szczecińscy żeglarze, władze miasta, mieszkańcy i turyści (na zdjęciach). Akcja „Polonez na Wodzie” została wyróżniona przez ZOZZ, m.in. za wkład w promocję żeglarstwa i działanie na chwałę polskiej bandery.
Obecnie po raz kolejny „Polonez” weźmie udział w międzynarodowych imprezach i regatach, wpisując się w chlubną historię polskiego i szczecińskiego żeglarstwa. Dla młodych uczestników rejsów będzie to też forma integracji z tysiącami żeglarzy z całego świata…
Więcej informacji na stronie internetowej: http://poloneznawodzie.pl
Zdjęcia: Wiesław Seidler
Polonez 2014-2
Polonez 2014-1

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin