WARSZAWA: 17:57 | LONDYN 15:57 | NEW YORK 10:57 | TOKIO 00:57

Polsko-duńskie oświadczenie prasowe w sprawie delimitacji granicy morskiej

Dodano: 05 Lis 2018, 22:47

Rzeczpospolita Polska i Królestwo Danii osiągnęły porozumienie co do przebiegu granicy morskiej na Morzu Bałtyckim.
Po kilku rundach intensywnych negocjacji Dania i Polska uzgodniły przebieg morskiej granicy, która, po wejściu stosownej Umowy w życie, podzieli szelfy kontynentalne i wyłączne strefy ekonomiczne obydwu państw w części Morza Bałtyckiego znajdującej się na południe od Bornholmu.
Anders Samuelsen, Minister Spraw Zagranicznych Królestwa Danii:
„Jestem bardzo zadowolony z tego, że w końcu mamy uzgodnioną granicę z Polską. Porozumienie jest historycznym krokiem w kierunku przejrzystości w regionie, z korzyścią dla obydwu stron. Spodziewam się podpisania Umowy w bardzo bliskiej przyszłości.”
Jacek Czaputowicz, Minister Spraw Zagranicznych RP:
„Znaczne przybliżenie się do zakończenia ponad 40-letniego sporu jest powodem mojej wielkiej satysfakcji. Ponieważ Umowa opiera się na sprawiedliwym rozwiązaniu, jestem przekonany, że przysłuży się wzmocnieniu naszych dwustronnych stosunków i współpracy, jak również przyczyni się do zapewnienia przejrzystości prawnej w regionie Morza Bałtyckiego.”
Negocjacje przyniosły sprawiedliwe rozstrzygnięcie, które zostało osiągnięte zgodnie z Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza z 10 grudnia 1982 r. oraz stosownym orzecznictwem międzynarodowym.
Po podpisaniu, aby wejść w życie, Umowa będzie musiała zostać zaakceptowana w ramach wewnętrznych procedur obydwu państw.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2021-03-04

1 EUR - 4,5540 1 USD - 3,7851
1 CHF - 4,1003 1 GBP - 5,2717

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin