WARSZAWA: 13:31 | LONDYN 11:31 | NEW YORK 06:31 | TOKIO 20:31

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna: nowe inwestycje i ok. 3 tys. miejsc pracy

Dodano: 05 sty 2016, 9:19

Utworzenie i utrzymanie ponad 3 tys. miejsc pracy zadeklarowali inwestorzy z 15 firm, którzy otrzymali w 2015 r. zezwolenia na działalność w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Planują oni zainwestować w SSE ponad 380 mln zł, donosi PAP.
Iwona Paliszewska z Biura Zarządzania Projektami Inwestycyjnymi w Pomorskiej SSE poinformowała, że w 2015 r. osiem pozwoleń otrzymały polskie firmy, które zadeklarowały zainwestowanie ponad 380 mln zł oraz utworzenie 444 nowych i utrzymanie 2601 miejsc pracy. Tylko w grudniu ubiegłego roku wydano sześć zezwoleń.
Zezwolenie otrzymała m.in. spółka Green Dream Boats (jedyny w kraju producent elektrycznych łodzi o konstrukcji katamaranu, zasilanych panelami fotowoltaicznymi), która w podstrefie Gdańsk Kokoszki ma wybudować halę produkcyjną wycieczkowych i sportowych łodzi solarnych. Planuje zainwestować ponad 8 mln zł.
Prezes PSSE Teresa Kamińska podsumowując 2015 r. zaznaczyła, że „był to rok wyjątkowy, bo zakończono realizację kilku dużych projektów”. Chodzi m.in. o zakończenie budowy Parku Konstruktorów (wspólne przedsięwzięcie PSSE i Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego na terenie b. stoczni w Gdyni) oraz o zakończenie procedury zakupu części terenów Stoczni Gdańsk i tworzenie planów ich zagospodarowania. PSSE kupiła ok. 30 ha terenów Stoczni Gdańsk (transakcja pozwoliła Stoczni na spłacenie wierzycieli i możliwość normalnego funkcjonowania) i do końca 2017 roku teren ma być zrewitalizowany, a inwestorzy mają utworzyć nowe miejsca pracy. Podobny proces PSSE przeprowadziła na terenach zlikwidowanej Stoczni Gdynia.
Mówiąc o znaczeniu PSSE dla regionalnej gospodarki Kamińska podkreśliła, że „pojawienie się inwestorów to „drożdże”, które powodują, że ten teren ożywa, lokalne firmy budują potrzebną infrastrukturę i to wszystko staje się kołem zamachowym dla regionu”.
Oceniła, że 2016 r. pod względem inwestycji, zarówno polskich, jak i zagranicznych, nie powinien się bardzo różnić od ubiegłego. Zwróciła uwagę, że wielu inwestorów nastawia się na działalność w zakresie badań i rozwoju. Dodała, że obecnie inwestorzy potrzebują coraz bardziej wykwalifikowanych pracowników, bo realizują zaawansowane technologicznie przedsięwzięcia konkurujące innowacyjnością.
Obecnie Pomorska SSE obejmuje tereny inwestycyjne o łącznej powierzchni 2039,9903 ha. PSSE Spółka z o.o. zarządza 29 podstrefami ulokowanymi w czterech województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim. W Strefie aktywnie funkcjonuje ponad 110 inwestorów, którzy prowadzą działalność na podstawie 150 zezwoleń. Łączna wartość poniesionych nakładów inwestycyjnych wyniosła dotąd ponad 10,2 mld zł (deklarowano 8,7 mld zł), natomiast liczba utworzonych nowych i utrzymanych miejsc pracy przekracza 19 tys. (dane na koniec III kw. 2015 r.). Ponad połowa firm działających w PSSE reprezentuje kapitał polski.
Fragment b_Sto_Gdynia

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-27

1 EUR - 4,3067 1 USD - 3,9682
1 CHF - 4,5113 1 GBP - 5,0353

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin