WARSZAWA: 09:41 | LONDYN 07:41 | NEW YORK 02:41 | TOKIO 16:41

Pomorze pod żaglami AD 2016

Dodano: 12 maj 2016, 8:28

Ponad 100 imprez żeglarskich przewiduje się w tym roku na akwenach Pomorza. Otwarcie sezonu AD 2016 rozpocznie się 14 maja w Gdyni, a będzie to sezon wyjątkowy ze względu na rozpoczynające się w sierpniu w Rio de Janeiro igrzyska olimpijskie oraz obchody 50-lecia Pomorskiego Związku Żeglarskiego – stwierdzono w środę na konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku.
Udział w niej wziął także specjalny gość – z zamiłowania żeglarz – Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, który mówił o działaniach samorządu na rzecz żeglarstwa i morskiego wychowania młodzieży oraz rozbudowy odpowiedniej infrastruktury. Marszałek przypomniał „ogromny projekt współfinansowany ze środków unijnych, dzięki któremu 10 tys. dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjalnych w województwie pomorskim przechodziło szkolenie żeglarskie, trafiło na pokłady jachtów i miało pierwszy kontakt z morzem”. Aby pomóc w realizacji takich programów Urząd Marszałkowski w Gdańsku wspólnie z władzami województwa warmińsko-mazurskiego zrealizował projekt tzw. Pętli Żuławskiej, obejmujący budowę sieci przystani żeglarskich. Projekt został zauważony także poza Polską, zwłaszcza przez żeglarzy niemieckich. Władzom samorządowym bardzo zależy, by w nowym okresie programowania realizować drugi etap Pętli Żuławskiej i na te zadania przeznaczają 165 mln zł.
Otwarcie tegorocznego sezonu żeglarskiego, które nastąpi w najbliższą sobotę 14 maja w Gdyni, poprzedzi odsłonięcie w Alei Żeglarstwa Polskiego (w basenie im. Gen. Zaruskiego) tablicy pamiątkowej poświęconej Zdzisławowi Pieńkawie, który wsławił się udziałem w regatach dookoła świata, dowodząc jachtem „Otago”. W godzinach popołudniowych nastąpi oficjalne otwarcie ogólnopolskiego, pomorskiego i klubowego sezonu, który jak mówił prezes Pomorskiego, zarazem wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego, Bogusław Witkowski, będzie obfitować w wiele znaczących imprez. Najważniejsze będą, oczywiście, Letnie Igrzyska Olimpijskie w Brazylii, w których Polskę reprezentować będzie siedmioro żeglarzy, z których pięcioro pochodzi z Pomorza.
Do kolejnych ważnych imprez należeć będą m.in. organizowane po raz czwarty w dniach 27-29 maja regaty o Żeglarski Puchar Trójmiasta, którego inicjatorem był mistrz olimpijski Mateusz Kusznierewicz. W tym roku gospodarzem imprezy będzie Gdańsk, skąd żeglarze wyruszą do Gdyni, a potem do Sopotu, gdzie nastąpi dekoracja zwycięzców. Co roku w regatach bierze udział ok. 400 żeglarzy na blisko 100 jachtach.
Należy również wspomnieć o udziale żeglarzy w dorocznym Święcie Morza, odbywającym się w ostatniej dekadzie czerwca w Gdyni już po raz czwarty w nowej formule, nawiązującej do przedwojennych tradycji. Co roku w ramach tego święta odbywa się kilkadziesiąt wydarzeń o morskim charakterze, a wśród nich akcja „Pomorze na morze”, która dała możliwość żeglowania po Zatoce Gdańskiej ponad 2,5 tys. osób. Ważne jest bowiem, jak powiedział marszałek Mieczysław Struk, by mieszkańcy naszego regionu nie poznawali morza wyłącznie od strony plaży, ale mogli dotknąć tego morza w inny, bardziej atrakcyjny sposób.
żeglarze 111
Żeglarstwo_2
Fot.: mat.pras. żeglarski info, ls