WARSZAWA: 23:55 | LONDYN 21:55 | NEW YORK 16:55 | TOKIO 06:55

Pomorze Zachodnie Zawodowców, rola szkolnictwa zawodowego w rozwoju gospodarczym regionu- konferencja prasowa w Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie

Dodano: 09 mar 2016, 21:49

Województwo Zachodniopomorskie to jeden z pierwszych regionów w Polsce, który dostrzegł rolę szkolnictwa zawodowego w rozwoju gospodarki. Projekt „Najlepszy w Zawodzie” rozpoczął proces modernizacji szkół, a uczniom umożliwił dodatkowe zajęcia, staże i praktyki. Szkoły coraz częściej nawiązują kontakt z pracodawcami, co pomaga uczniom w zdobyciu praktyki w zawodzie oraz uatrakcyjnia proces kształcenia.
Szkolnictwo zawodowe wraca do łask, bowiem zarówno uczniowie, jak i rodzice coraz częściej zdają sobie sprawę, że dobry zawód to gwarancja zdobycia dobrze płatnej i ciekawej pracy.
W wielu deficytowych specjalnościach, najlepsi uczniowie szkół zawodowych otrzymują propozycje zatrudnienia jeszcze przed ukończeniem nauki. Pracodawcy obserwują uczniów podczas praktyk i najlepszym proponują zatrudnienie w swoich firmach. Ukończenie szkoły i zdobycie poszukiwanych kompetencji zawodowych to także możliwość rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej, bowiem pracy dla fachowców z wysokimi kwalifikacjami zawodowymi z pewnością nie zabraknie.
– Najbliższe lata to ponad 200 milionów złotych dla szkół zawodowych i technicznych. Gospodarka Pomorza Zachodniego potrzebuje profesjonalnych pracowników, a to główny cel inwestycji w szkolnictwo zawodowe, jakie podejmuje Województwo Zachodniopomorskie. Musimy przekonać uczniów, ale często również i ich rodziców, że dobry a czasem trudny zawód, to w konsekwencji pewna i dobrze płatna praca, która być może będzie efektem stażu lub praktyki zawodowej – mówił na konferencji prasowej Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Do roku 2020 na wsparcie szkolnictwa zawodowego ze środków Unii Europejskiej Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego przeznaczy 200 milionów złotych.
– Na przestrzeni minionych sześciu lat wykorzystaliśmy ponad 6,5 mln zł pochodzących z programów Unii Europejskiej. Uczestniczyliśmy w siedmiu projektach, z których pięć skierowanych było do uczniów, a w dwóch pozostałych uczestniczyli nasi pracownicy. Na poprawę bazy szkoleniowej wydaliśmy ponad 1450 000 tys. zł – mówiła dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie, Elżbieta Moskal.
Dzięki projektowi „Najlepszy w Zawodzie”, ZCEMiP doposażyło swoje pracownie i warsztaty m.in. w najnowocześniejszy w Polsce symulator nawigacyjny, obrabiarki CNC i nowoczesne aparaty spawalnicze. Możliwość korzystania z dobrze wyposażonych, nowoczesnych pracowni to z pewnością jeden warunków, by zachęcić uczniów do rozpoczęcia nauki w szkołach technicznych i zawodowych. Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie z pewnością jest doskonałą propozycją dla osób, pragnących zdobyć poszukiwany i dobrze płatny zawód.
DSC02127
DSC02142
DSC02145