WARSZAWA: 11:49 | LONDYN 09:49 | NEW YORK 04:49 | TOKIO 18:49

Pomysłowe biznesy studentów PG

Dodano: 06 cze 2016, 7:58

System wspomagający organizację regat żeglarskich, automatyczny parking rowerowy oraz apteczka pierwszej pomocy psychologicznej. Te trzy pomysły na biznes opracowane przez młodych politechników zyskały uznanie jury tegorocznych „Jaskółek przedsiębiorczości”.
Pierwsze miejsce zajął zespół Piotra Oleksiaka, doktoranta Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG, autora systemu pod nazwą My Live Regatta. W nagrodę, ekipa otrzymała okazały puchar, 6 tys. zł oraz miejsce w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości (AIP).
– Od 2009 roku zajmuję się systemami informatycznymi, od ośmiu lat uczestniczę w organizacji najwyższej rangi regat żeglarskich. Jestem członkiem komisji IT i Tracking Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej. Postanowiłem wykorzystać swoje doświadczenia i stworzyłem My Live Regatta – mówi laureat. – System już działa. Właśnie na Łotwie trwają pierwsze regaty, które rozgrywają się przy jego pomocy. Udało się zawrzeć umowy na wykorzystanie systemu podczas kilkunastu nadchodzących regat.
My Live Regatta składa się z trzech elementów: systemu rejestracji i obsługi zawodników, systemu obsługi sędziowania i przepisów żeglarskich oraz systemu prezentacji zawodów na żywo. W tworzenie warstwy programistycznej MLR zaangażowani są studenci i absolwenci Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.
– Zawody żeglarskie bardzo trudno jest pokazać, a dzięki naszemu systemowi mogą im się przyglądać ludzie z całego świata i to w czasie rzeczywistym. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu trackingu GPS, transmisji audio, relacjom wideo i tekstowym, czy też integracji sieci społecznościowych. Ta część systemu wymaga jeszcze udoskonalenia – podkreśla Piotr Oleksiak.
a
article
Źródło: Politechnika Gdańska