WARSZAWA: 04:19 | LONDYN 02:19 | NEW YORK 21:19 | TOKIO 11:19

Ponad 17 ton odpadów niedopuszczone do wywozu w szczecińskim porcie

Dodano: 21 maj 2019, 10:17

• Ponad 17 ton nieposegregowanych elementów pochodzących z demontażu używanych samochodów zatrzymane w szczecińskim porcie.
• Odpady miały ostatecznie dotrzeć do Gruzji.
Funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie zatrzymali kontener z odpadami, które objęte są zakazem wywozu poza obszar Unii Europejskiej.
Po analizie dokumentacji towarzyszącej przesyłce, w tym kraju nadania (Niemcy) i odbioru towaru (Gruzja), podjęto decyzję o przeprowadzeniu rewizji zawartości przesyłki. Po otwarciu kontenera stwierdzono, że jest on całkowicie wypełniony nieposegregowanymi elementami pochodzącymi z demontażu używanych samochodów. Wśród odpadów znalazły się stare opony, elementy tapicerki, zderzaki, fotele samochodowe, przewody elektryczne, tablice rozdzielcze i podzespoły elektroniczne.
Ponieważ wśród dokumentów towarzyszących przesyłce nie było dokumentów, jakie mają zastosowanie przy transporcie odpadów, skierowano wniosek do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie o ocenę przywożonego towaru pod kątem spełnienia definicji odpadu.
W ocenie Inspektoratu, przewożony ładunek zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie katalogu odpadów, należy zakwalifikować do odpadów, a przemieszczenie odpadów z gumy i siedzeń samochodowych wypełniło definicję nielegalnego transgranicznego przemieszczania odpadów określoną w rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie kontroli transgranicznego przemieszczania odpadów.
W związku z powyższym, do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie skierowano informację o nielegalnym międzynarodowym przemieszczaniu odpadów, celem prowadzenia postępowania przez ten organ zgodnie ze swoją właściwością.


Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin