WARSZAWA: 12:55 | LONDYN 10:55 | NEW YORK 05:55 | TOKIO 19:55

Ponad 2 km fundamentów morskich elektrowni wiatrowych łącznie wypłynie na barkach z fabryki w Szczecinie Bilfinger Mars Offshore podpisał pierwszy kontrakt

Dodano: 08 lip 2015, 16:31

We wrześniu tego roku Bilfinger Mars Offshore rozpocznie produkcję 91 sztuk platform pośrednich dla farmy wiatrowej Race Bank na Morzu Północnym. To pierwszy kontrakt, jaki zdobyła spółka. Klientem jest DONG Energy – światowy lider w wiatrowej branży offshore.
Złożona przez Bilfinger Mars Offshore oferta produkcji fundamentów w Szczecinie okazała się najlepsza, zarówno pod względem technicznym, jak i merytorycznym. Negocjacje trwały pół roku i były bardzo intensywne – w tym czasie przedstawiciele DONG Energy trzykrotnie wizytowali budowaną na wyspie Ostrów Brdowski fabrykę i zapoznawali się z warunkami produkcji.
BMO konkurowało z dwoma największymi liderami na rynku produkcji fundamentów morskich elektrowni wiatrowych. Ostatecznie spółka wygrała przetarg na produkcję platform pośrednich (ang. Transition Pieces – TP) dla morskiej farmy wiatrowej Race Bank. To ogromny sukces – mówi Dirk Kassen, prezes zarządu Bilfinger Mars Offshore sp. z o.o. – To był rok bardzo wytężonej pracy – jeszcze w trakcie trwania procesu budowy fabryki musieliśmy udowodnić, że produkowane u nas elementy będą miały najlepszą jakość. Klient nam zaufał, a zaufanie w biznesie buduje się przecież latami. Przedstawiciele DONG Energy wielokrotnie wyrażali zadowolenie z przedstawionej przez BMO oferty – podkreślano wysoki stopień profesjonalizmu, możliwość produkcji seryjnej, dbałości o każdy szczegół i nastawienie na współpracę z klientem.
Kontrakt dotyczy produkcji i magazynowania 91 sztuk platform pośrednich i obejmuje dostawę materiałów do produkcji, prefabrykację konstrukcji, realizację prac antykorozyjnych, wykonanie i montaż platform żelbetowych, montaż wyposażenia konstrukcji dostarczonego przez klienta (np. żurawików), wyposażenie elektryczne fundamentów, dostawę i montaż anod, załadunek na barki oraz składowanie wyprodukowanych elementów do czasu ich odbioru przez DONG Energy.
Kontrakt zawarty jest na okres lipiec 2015-grudzień 2016, a pierwszy załadunek gotowych elementów planowany jest na czerwiec 2016 roku.
– Bardzo cieszymy się z sukcesu fabryki Bilfinger Mars Offshore. Jest to kolejny krok w procesie, który zaczęliśmy niespełna 2 lata temu, uruchamiając budowę fabryki na terenach niewykorzystywanych przez stocznię Gryfia. Niebawem w tym potężnym zakładzie ruszy produkcja fundamentów, a zatrudnienie znajdzie kilkaset osób. To bardzo ważny moment dla Pomorza Zachodniego – mówi Piotr Słupski prezes zarządu MS TFI, które zarządza funduszem MARS (udziałowiec BMO).

Kontrakt i produkcja w liczbach

Elementy, które powstaną w ramach kontraktu ważyć będą w sumie ok. 30 000 t (330 t każdy TP, łącznie z ważącą ok. 100 t platformą żelbetową) – to 22,500 t stali i 7,500 t żelbetu. Ich łączna długość to ponad 2 000 m (wysokość części głównej to ok. 22 m), średnica konstrukcji – ok. 6,5 m. Powierzchnia malowania będzie wynosić ok. 60 000 m2. Wartość kontraktu to kilkadziesiąt milionów euro.
Tuż przy halach produkcyjnych i malarni fabryka dysponuje placem składowym. Gotowe fundamenty będą stawiane na barkę za pomocą jednej z największych w Europie suwnicy wysokiej na ok. 110 m, z możliwością udźwigu do 1400 ton (na wysokości 95 m) widocznej prawie z każdego miejsca w Szczecinie (dla porównania suwnice byłej Stoczni Szczecińskiej mają wysokość 80 m i udźwig 300-450 ton).Przez cały czas produkcja będzie nadzorowana przez specjalistów z DONG Energy (to standardowe działania w produkcji tej branży).
Wyprodukowane przez BMO fundamenty morskich elektrowni wiatrowych montowane będą na farmie Race Bank (planowana moc 580 MW), około 27 km od Blakeney Point u wybrzeży hrabstwa Norfolk (Anglia). Morska farma wiatrowa Race Bank powstaje w ramach rządowego systemu wsparcia rozwoju OZE Wielkiej Brytanii. Jej pełna zdolność operacyjna planowana jest na 2018 r., kiedy będzie w stanie wyprodukować energię dla ponad 400 000 gospodarstw domowych.

Przykładowe platformy pośrednie instalowane przez Bilfingera na aktualnie największej na świecie morskiej farmie wiatrowej London Array. Te budowane w Szczecinie przez Bilfinger Mars Offshore sp. z o.o. będą podobne do nich.