WARSZAWA: 17:06 | LONDYN 15:06 | NEW YORK 10:06 | TOKIO 00:06

Port Gdańsk na Forum Transportu Intermodalnego Fracht

Dodano: 11 kw. 2016, 16:28

Już po raz czwarty w Gdańsku odbyło się Forum Transportu Intermodalnego Fracht, którego partnerem, podobnie jak w roku ubiegłym, był Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A.
To dwudniowe wydarzenie, gromadzące od czterech lat przedstawicieli branży transportowej, w tym gospodarki morskiej, ale również reprezentantów firm transportu lądowego, przewoźników kolejowych, spedytorów, czy wreszcie instytucje naukowe, zapoczątkowane zostało w dniu 7 kwietnia uroczystym rejsem po wodach Portu Gdańsk.
Około 150 gości, podczas dwugodzinnej wizyty miało okazję wysłuchać najświeższych informacji o gdańskim porcie, zapoznać się z jego obecnym potencjałem oraz zobaczyć od strony wody postępujące w porcie liczne inwestycje infrastrukturalne.
W kolejnym dniu uczestnicy Forum debatowali na tematy związane głównie z transportem intermodalnym w ramach 3 bloków panelowych: Integracja i współpraca uczestników transportu intermodalnego, Dofinansowanie projektów intermodalnych z nowej perspektywy unijnej 2014-2020 oraz Polska a międzynarodowe korytarze transportowe.
Podczas Forum uczestnicy mieli okazję zapoznać się także z najnowszym raportem Urzędu Transportu Kolejowego, z którego niezbicie wynikało, że rok 2015 przeszedł do historii jako udany w zakresie przewozów intermodalnych. W tymże roku nastąpił bowiem aż 8-procentowy wzrost masy ładunkowej przewiezionej w ramach transportu intermodalnego, 9-procentowy wzrost pracy przewozowej w tym zakresie oraz blisko 7% wzrost liczby przewiezionych jednostek. W sumie w minionym roku w Polsce udział transportu intermodalnego w przewozach kształtował się na poziomie 4,6%. Jest to wciąż bardzo niewielki odsetek w porównaniu do pozostałych krajów Europy, niemniej jednak transport intermodalny wykazuje coraz większy wzrost z roku na rok. Dla przypomnienia, jeszcze 10 lat temu – w 2005 roku udział tego rodzaju transportu kształtował się na poziomie zaledwie 0,8%.
Port Gdańsk będąc świadomym rosnącej roli przewozów intermodalnych, w ramach swojego programu inwestycyjnego na kolejne lata, sporo miejsca poświęcił poprawie infrastruktury kolejowej w porcie, celem aktywizacji m.in. transportu intermodalnego. Jak podkreślił podczas debaty, przedstawiciel Portu Gdańsk – Ryszard Mazur, Dyrektor Biura Strategii i Rozwoju Portu, aktualne wyniki jakie udaje się osiągać Gdańskowi wynikają właśnie z konsekwentnie realizowanej strategii rozwoju, w której takie inwestycje jak budowa głębokowodnego terminalu kontenerowego, czy też kontrowersyjnego na owe czasy mostu wantowego wśród wielu były przedmiotem krytyki i wątpliwości.
Dziś jak pokazuje rzeczywistość, dzięki m.in. tym inwestycjom oraz wielu innym przyszłościowym projektom infrastrukturalnym udaje się skutecznie podnosić wagę gdańskiego portu na arenie nie tylko bałtyckiej, ale także europejskiej.
Dwudniowe forum zakończyła debata poświęcona korytarzom transportowym, w których Polska zajmuje coraz silniejszą pozycję w skali Europy.
10
9
6