WARSZAWA: 18:37 | LONDYN 16:37 | NEW YORK 11:37 | TOKIO 01:37

Port Gdańsk na największych targach świata turystyki morskiej

Dodano: 22 mar 2017, 22:20

Port Gdańsk zaprezentował swoją ofertę na targach Seatrade Cruise Global, które odbyły się w dniach 14-16 marca 2017 roku w Fort Lauderdale (USA). Są to największe targi świata dotyczące turystyki morskiej organizowane od ponad 30 lat. Podczas wizyty na Florydzie Zarząd Morskiego Portu Gdańsk podpisał także list intencyjny z Portem Miami w sprawie współpracy i ustanowienia statusu tzw. portów siostrzanych.
Targi Seatrade Cruise Global organizowane są każdego roku nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale mają także swoje edycje w Azji, Europie Północnej, Europie Śródziemnomorskiej i Bliskim Wschodzie. Na targach jak co roku obecni byli przedstawiciele najważniejszych armatorów statków pasażerskich na świecie, tour operatorzy, firmy świadczące usługi z zakresu wyposażenia statków pasażerskich, organizatorzy wycieczek dla branży turystycznej, porty morskie i wiele innych. Fort Lauderdale, gdzie odbyły się tegoroczne targi, leży w południowo-wschodniej części Florydy, będącej zagłębiem branży wycieczkowej Stanów Zjednoczonych.
Na targach swoją ofertę zaprezentował także Port Gdańsk, który od pewnego czasu szczególnie doceniany jest przez branżę turystyki morskiej z racji ogromnego potencjału turystycznego regionu oraz wysokiej jakości obsługi statków pasażerskich. Dla przypomnienia, tegoroczny sezon wycieczkowy będzie dla Portu Gdańsk szczególnie owocny. Spodziewamy się, że w 2017 roku do portu zawinie 67 statków pasażerskich, czyli ponad dwukrotnie więcej niż przed rokiem.
Obecność Gdańska na największych wycieczkowych targach świata była zatem naturalną konsekwencją tak dużego zainteresowania branży. Podczas targów, przedstawiciele delegacji Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A., na czele z Prezesem ZMPG – Łukaszem Greinke, mieli okazję do spotkań z przedstawicielami czołowych armatorów statków pasażerskich jak Crystal Cruises, Royal Carribean Cruise Lines, Saga Shipping, Carnival Cruise Line, Disney Cruises. Na stoisku portu pojawił się także przedstawiciel Viking Cruises – armatora, którego statki w tym sezonie odwiedzą Gdańsk aż 22-krotnie.
Zaproszenie portu przyjął również jeden ze znaczących operatorów portowych Niemiec – Sartori & Berger, który posiada 19 oddziałów w portach niemieckich i dwóch w portach polskich, w tym w Gdańsku i w Szczecinie. Firma, działająca w Polsce od dwóch lat, ma duży wpływ na wzrost znaczenia Portu Gdańsk, zwłaszcza w branży wycieczkowej. W nadchodzącym sezonie Sartori & Berger będzie świadczyć usługi agencyjne dla wszystkich statków Viking Cruises zawijających do Portu Gdańsk.

Delegacja Portu Gdańsk na Florydzie odwiedziła także pobliski Port Miami, którego działalność obejmuje głównie przeładunki kontenerowe oraz obsługę statków pasażerskich. Przedstawiciele obu portów w dniu 16 marca 2017 roku podpisali list intencyjny. Strony zadeklarowały podjęcie działań na rzecz zwiększenia wymiany towarowej pomiędzy portami, zacieśnienia relacji i działań służących wzajemnej promocji. W dokumencie ustanowiono także status tzw. portów siostrzanych pomiędzy Portem Gdańsk i Portem Miami. Podczas uroczystości podpisania umowy, obecna była również Polonia mieszkająca na Florydzie. Jej przedstawiciele podkreślali, że próby podpisania umowy siostrzanej między oboma portami trwały ponad 4 lata, jednak z różnych przyczyn umowa nie mogła dojść do skutku. Teraz oba zarządy portów podjęły decyzję o jej zawarciu i wprowadzeniu w życie z dniem 16 marca.


Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-22

1 EUR - 4,3199 1 USD - 3,9804
1 CHF - 4,5379 1 GBP - 5,0454

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin