WARSZAWA: 22:37 | LONDYN 20:37 | NEW YORK 15:37 | TOKIO 05:37

Port of Ystad z unijnym dofinansowaniem na rozbudowę. Zyska też Świnoujście

Dodano: 22 Sty 2019, 22:53

Unia Europejska podpisała umowę z Port of Ystad na dofinansowanie projektu rozbudowy portu. W ramach tego samego przedsięwzięcia zmiany czekają też port w Świnoujściu. Wszystko w ramach projektu „Cargo capacity upgrade and LNG bunkering Swinoujscie-Ystad maritime link”.
Liderem projektu, którego ogólnym założeniem jest poprawa przepustowości na trasie Ystad-Świnoujście, jest gmina Ystad. Wśród członków konsorcjum związanego z projektem są także: Port Ystad oraz firmy Polskie LNG, GAZ System i Polferries.
W ramach przedsięwzięcia w Ystad zbudowane zostaną dwa nabrzeża wraz z przyległą infrastrukturą, pozwalające na przyjmowanie większych statków; pogłębione zostaną baseny portowe; zbudowany zostanie nowy dłuższy falochron; pojawi się też zaplecze pozwalające na bunkrowanie LNG.
Wprowadzone zmiany mają pozwolić na zwiększenie przepustowości na trasie Ystad-Świnoujście – zarówno na lądzie, jak i morzu, ale także sprawić, że realizowana w tym obszarze działalność będzie miała ograniczony wpływ na środowisko – przede wszystkim dzięki umożliwieniu bunkrowania paliwa LNG. Odpowiedzialne za to będą bezpośrednio firmy Gaz System i Polskie LNG.
Kluczowym elementem pozwalającym na osiągnięcie jednego z celów, czyli zmniejszenie wpływu na środowisko poprzez ograniczenie emisji szkodliwych związków, będzie też nowy prom Polferries, zasilany tym rodzajem paliwa. Jednostka, która ma obsługiwać połączenie Ystad-Świnoujcie, powinna być gotowa – według harmonogramu – w 2021 r.
Wartość całego projektu, związanego z modernizacją infrastruktury, wyniesie ok. 1,35 miliarda koron szwedzkich (131 milionów euro). Unijne dofinansowanie wyniesie 350 milionów SEK (34 miliony euro).
Projekt „Cargo capacity upgrade and LNG bunkering Swinoujscie-Ystad maritime link” wybrany został w ramach unijnej inicjatywy, w ramach której rozdysponowana zostanie suma 700 milionów euro. Pieniądze te przeznaczone mają być na projekty związane z rozwojem zrównoważonego transportu oraz innowacje.
Start projektu „Cargo capacity upgrade and LNG bunkering Swinoujscie-Ystad maritime link” i rozpoczęcie konkretnych działań związanych już z jego realizacją zapowiedziany został na czwartek, 24 stycznia. Wtedy w hotelu Hotel Continental du Sud w Ystad odbędzie się spotkanie, w którym udział wezmą zaangażowane w przedsięwzięcie podmioty, urzędnicy i przedstawiciele Unii Europejskiej.

PromySkat

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2021-02-24

1 EUR - 4,5176 1 USD - 3,7145
1 CHF - 4,0959 1 GBP - 5,2607

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin