WARSZAWA: 03:12 | LONDYN 01:12 | NEW YORK 20:12 | TOKIO 10:12

Port w Świnoujściu będzie się rozwijał

Dodano: 29 kw. 2016, 9:14

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. planuje kolejne inwestycje w porcie w Świnoujściu. Obecnie prowadzone są rozmowy z PKN Orlen na temat możliwości zakupu terenu o powierzchni ok. 6,6 ha. Jeśli negocjacje zakończą się sukcesem, to na prawobrzeżu Świnoujścia powstanie nowe stanowisko promowe oraz parkingi. Rozbudowa istniejącego terminalu promowego nie jest już możliwa, dlatego Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. intensywnie poszukuje nowej lokalizacji stanowiska promowego. Nowe miejsca parkingowe znacznie usprawniłyby ruch szczególnie w dzielnicy Warszów, gdzie obecnie tworzą się korki, ze względu na wzmożony ruch samochodów ciężarowych.
Największą planowaną przez ZMPSiŚ S.A. inwestycją w Świnoujściu jest budowa terminalu kontenerowego. W tym celu konieczna jest budowa około 2 kilometrów nabrzeża na wschód od falochronu terminala LNG. To właśnie tam mógłby powstać nowoczesny terminal kontenerowy o zdolnościach przeładunkowych 1 – 1,5 mln TEU rocznie. Koszt inwestycji szacuje się na około 1-1,5 mld zł. Terminal wybuduje prawdopodobnie inwestor azjatycki.
Inwestycje portowe dobrze wpisują się w plany budowy tunelu pod Świną, bowiem już dziś wiadomo, że ta inwestycja znacząco zmieni układ komunikacyjny w mieście. Nie bez znaczenia jest także zaplanowanie rozwoju funkcji portowych w taki sposób, aby nie kolidowały z harmonijnym rozwojem miasta. Chodzi przede wszystkim o nieuciążliwość dla mieszkańców i zachowanie dostępności do ciekawych obiektów turystycznych, znajdujących się w pobliżu planowanych inwestycji.
5
9
Tekst: Wojciech Sobecki, fot. ZMPSiŚ S.A.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-22

1 EUR - 4,3199 1 USD - 3,9804
1 CHF - 4,5379 1 GBP - 5,0454

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin