WARSZAWA: 03:22 | LONDYN 01:22 | NEW YORK 20:22 | TOKIO 10:22

Porty w Szczecinie i Świnoujściu: styczeń utrzymał przeładunki na plusie

Dodano: 19 lut 2019, 10:38

Styczeń utrzymał wielkość przeładunków w zespole portów Szczecin-Świnoujście na dwucyfrowym plusie. W pierwszym miesiącu nowego roku operatorzy portowi obsłużyli 2 385,1 tys. ton ładunków, co stanowi wzrost o 11% w porównaniu do pierwszego miesiąca ubiegłego roku.
Aż o 70,3% wzrosły obroty ładunków określanych jako „inne masowe”. Znaczący wpływ na wielkość obrotów w tym segmencie miał wzrost importu kruszyw z Norwegii. Wyższe niż w roku ubiegłym były także przeładunki nawozów i kwasu siarkowego.
O 64% wzrosły obroty paliw. To zasługa trzech dużych statków z LNG, które w styczniu zwinęły do świnoujskiego gazoportu oraz dziewięciu statków przewożących olej w relacjach eksportowych do Holandii i Belgii. O 20 % wyższe niż w ubiegłym roku były także przeładunki zbóż. Na ten wynik wpłynął przede wszystkim wzrost importu śruty sojowej. O 10% w porównaniu do stycznia 2018 roku wzrosły również obroty węgla.
Pierwszy miesiąc nowego roku przyniósł również zaskakujące spadki w takich grupach towarowych jak ruda – spadek o 72% oraz obroty kontenerowe-spadek o 23%. W kolejnych miesiącach roku obroty w tych sektorach ładunków powinny systematycznie rosnąć.
Rok 2018 zespół portowy Szczecin-Świnoujście zakończył rekordowym wynikiem obrotów przekraczającym 28,6 mln ton. Oznacza to wzrost o 12,5% w porównaniu do roku 2017. Zarząd Portu prognozuje, że tendencja wzrostowa powinna utrzymać się także w bieżącym roku osiągając na koniec roku wartość około 30 mln ton obsłużonych towarów. Należy jednak pamiętać, że rynek bywa kapryśny i mogą pojawić się czynniki, na które ani Zarząd, ani spółki przeładunkowe nie mają wpływu, a które przekładają się na wielkość obsługiwanej masy towarowej.

Fot. Wojciech Sobecki

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin