WARSZAWA: 16:43 | LONDYN 14:43 | NEW YORK 09:43 | TOKIO 23:43

Potrzebna głębsza współpraca państw Inicjatywy Środkowoeuropejskiej w obszarze infrastruktury

Dodano: 19 Gru 2016, 7:10

– Współpraca w realizacji projektów infrastruktury transportowej na obszarze państw IŚE wymaga zdecydowanego wzmocnienia. Polepszenie jakości połączeń transportowych na osi Północ-Południe będzie impulsem do rozwoju gospodarczego naszego regionu – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
Podkreślił, że budowa trasy Via Carpatia jest dla Polski priorytetem, który wzmocni więzy gospodarcze w Europie Środkowo-Wschodniej.
13 grudnia 2016 r. minister Andrzej Adamczyk reprezentował rząd na tegorocznym Szczycie Premierów Państw Inicjatywy Środkowoeuropejskiej w stolicy Bośni i Hercegowiny, Sarajewie. Spotkanie zwieńczyło prezydencję Bośni i Hercegowiny w IŚE. Jego gospodarzem był premier Denis Zvizdić.
Minister Adamczyk wziął udział w sesji plenarnej szefów państw IEŚ. W wydarzeniu uczestniczyła także wiceminister Justyna Skrzydło. Tematem rozmów były połączenia transportowe państw Inicjatywy oraz integracja w dobie kryzysu migracyjnego w Europie. Andrzej Adamczyk podkreślił potrzebę rozwijania projektów regionalnych, m.in. w obszarze infrastruktury, jako ważnej części procesu integracji IŚE.
Na marginesie Szczytu minister i wiceminister spotkali się z wicepremierami Czarnogóry i Serbii – Milutinem Simovićem (ministrem rolnictwa) oraz Zoraną Mihajlovic (ministrem transportu i infrastruktury). Rozmawiano o współpracy gospodarczej i transportowej oraz rozwoju szlaku Via Carpatia. Serbia wyraziła poparcie dla realizacji tego projektu.
Inicjatywa Środkowoeuropejska jest zinstytucjonalizowaną formą współpracy subregionalnej 18 państw Europy Środkowej i Europy Południowo-Wschodniej, zainicjowaną w 1989 r. Podczas Szczytu Bośnia i Hercegowina przekazała prezydencję w IŚE Białorusi.
maasarajewofamilypic
maasarajewoczarnogra
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2020-09-18

1 EUR - 4,4574 1 USD - 3,7585
1 CHF - 4,1378 1 GBP - 4,8811

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin