WARSZAWA: 01:35 | LONDYN 23:35 | NEW YORK 18:35 | TOKIO 08:35

Powstaną nowoczesne statki dla urzędów morskich w Gdyni i Szczecinie

Dodano: 05 mar 2018, 20:09

5 marca br. w Urzędzie Morskim w Szczecinie podpisano umowę na budowę dwóch specjalistycznych, wielozadaniowych jednostek pływających dla urzędów morskich w Szczecinie i Gdyni. Ogłoszony jeszcze w ubiegłym roku przetarg wygrała stocznia Remontowa Shipbuilding z Gdańska. Wartość kontraktu wynosi ponad 213 mln zł, jednostki powinny być gotowe w 2020 roku.
W gdańskiej stoczni powstaną jednostki bardzo uniwersalne, które oprócz standardowych funkcji takich jak chociażby wykonywanie pomiarów hydrograficznych i kontrola oznakowania nawigacyjnego, będą także przystosowane do usuwania rozlewów olejowych, gaszenia pożarów na statkach, kruszenia lodu oraz uczestnictwa w akcjach ratowniczych.
– Wartość kontraktu stanowi o tym, że jest to drugi pod względem wartości – po projekcie pogłębienia toru wodnego Świnoujście-Szczecin – kontrakt realizowany w obecnych i najbliższych latach przez Urząd Morski w Szczecinie – powiedział dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie, Wojciech Zdanowicz.

– Dzięki realizacji kontraktu, urzędy morskie w Gdyni i Szczecinie otrzymają nowoczesne statki, które zastąpią wciąż sprawne, ale już dość wysłużone jednostki – podkreślał Zdanowicz.
– To dla nas wielka przyjemność, że możemy budować jednostki dla polskich armatorów. Warto podkreślić, że w tych statkach będzie polska myśl techniczna, zrealizowana w polskiej stoczni dla polskiego armatora – powiedział Piotr Dowżenko, prezes Remontowej Shipbuilding.
Przedsięwzięcie ma zapewnione dofinansowanie ze środków Unii Europejskie (85%) w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.


Fot. Wojciech Sobecki

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin