WARSZAWA: 01:44 | LONDYN 23:44 | NEW YORK 18:44 | TOKIO 08:44

Premier Mateusz Morawiecki na obchodach rocznicy Grudnia’70 przed bramą Stoczni Szczecińskiej (zdjęcia)

Dodano: 17 gru 2017, 16:13

Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w obchodach 47 rocznicy wydarzeń Grudnia 1970 roku w Szczecinie. Przemawiając przed bramą Stoczni Szczecińskiej premier nawiązał do tragicznych wydarzeń sprzed 47 lat, kiedy w proteście przeciwko polityce prowadzonej przez władze PRL mieszkańcy wybrzeża wyszli na ulice, aby walczyć o lepszą Polskę. W uroczystości udział wzięli między innymi wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska.
– Nasza wolność mierzy się krzyżami miłosierdzia, ale też krzyżami wartości i krzyżami wolności. Jesteśmy tym krzyżom winni wierność i wykonanie ich testamentu, a wykonanie to wolna, silna i sprawiedliwa Polska – powiedział Mateusz Morawiecki.
List od Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytała szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska.
„Tragedia sprzed czterdziestu siedmiu lat stała się przełomem dla milionów Polaków, którzy nie chcieli dłużej żyć w ucisku i zniewoleniu ani pracować ponad siły za głodowe wynagrodzenie. Wydarzenia grudniowe ostatecznie skompromitowały władzę, które mieniła się „ludową”, ale służyła interesom wąskiej grupy. I choć zmagania o wolną Polskę trwały jeszcze blisko dwie dekady, to z dzisiejszej perspektywy jasno widać, że wtedy w Szczecinie i Gdańsku nasz naród stawiał ogromnie ważne kroki na drodze do wolności” – napisał w liście do uczestników obchodów Prezydent Andrzej Duda.
Uroczystą modlitwę Anioł Pański odmówił z zebranymi metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga. Pod znajdującą się obok Bramy Głównej Stoczni Szczecińskiej tablicą, upamiętniającą tragiczne wydarzenia Grudnia 1970 roku, złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-22

1 EUR - 4,3199 1 USD - 3,9804
1 CHF - 4,5379 1 GBP - 5,0454

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin