WARSZAWA: 13:01 | LONDYN 11:01 | NEW YORK 06:01 | TOKIO 20:01

Prom Jean Nicoli uszkodzony po uderzeniu olbrzymiej fali

Dodano: 12 mar 2017, 21:22

200-metrowy prom Jean Nicoli doznał uszkodzeń po kolizji z olbrzymią falą. Do zdarzenia doszło w odległości ok. 40 kilometrów na zachód od wysp Îles d’Hyères i na południe od Tulonu.
Incydent miał miejsce, gdy należący do Corsica Linea statek płynął z Marsylii na Korsykę. Jak wynika z relacji członków załogi, w czasie rejsu panowały bardzo złe warunki atmosferyczne – prędkość wiatru przekraczała 90 kilometrów na godzinę, a wysokość fal dochodziła do 15 metrów. Jedna z nich, której wysokość szacowana była na 10 metrów, doprowadziła do uszkodzenia kadłuba statku, a także urządzeń nawigacyjnych.
Tuż po incydencie kapitan statku podjął decyzję o zmianie kursu i skierowaniu się do Tulonu. O zdarzeniu natychmiast poinformowane zostały lokalne władze oraz CROSSMED. W stronę promu wysłany został również holownik. Załoga uszkodzonej jednostki na bieżąco monitorowała sytuację i informowała o niej odpowiednie służby. Podkreślono jednak, że bezpieczeństwo osób znajdujących się na pokładzie statku nie było ani przez chwilę zagrożone. Nikt nie odniósł również poważnych obrażeń.
Prom szczęśliwie dotarł do portu w Tulonie. Tam przeprowadzona została inspekcja i wykonywane są prace naprawcze. Zastępstwo na trasie Marsylia-Porto Vecchio objął statek Paglia Orba.
Jean Nicoli jest największym statkiem znajdującym się we flocie Corsica linea – firmy, która powstała na początku 2016 r. To zbudowany w 1998 r. statek, który ma 200 metrów długości i 26 metrów szerokości. Jednostka może przyjąć na pokład 1052 pasażerów oraz 600 pojazdów osobowych.

PromySkat