WARSZAWA: 09:15 | LONDYN 07:15 | NEW YORK 02:15 | TOKIO 16:15

Prom zbudowany w 1979 roku w Stoczni Szczecińskiej wraca na morskie szlaki

Dodano: 12 wrz 2016, 9:47

Zbudowany w Stoczni Szczecińskiej wówczas jeszcze im. Adolfa Warskiego prom „Silesia” nadal będzie przewoził pasażerów.

„Silesia” powstała w Stoczni Szczecińskiej jako jeden z dwóch promów zamówionych przez Polską Żeglugę Bałtycką (pierwszą jednostką była „Pomerania” ). Stępkę pod budowę położono 5.11.1978 roku, prom został przekazany armatorowi 26.06.1979 roku. W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych „Silesia” przeszła gruntowną modernizację. W roku 2005 prom został sprzedany greckiemu armatorowi GA Ferries, wówczas zmieniono nazwę jednostki na MF „Felicia”.

Jeszcze w tym samym roku prom przeszedł w ręce ukraińskiego przedsiębiorstwa Ukrferry z Odessy. Do roku 2006 pływał jako MF „Felicia”, a następnie zmieniono jego nazwę na MF Yuzhnaya Palmyra. Statek obsługiwał połączenie Odessa- Stambuł.

W roku 2010 jednostkę nabyło konsorcjum albańsko-włoskie, a nazwę zmieniono na „Adriatica I”. Trzy lata później, statek został aresztowany za długi na Sycylii. Teraz jednostkę nabył grecki armator European Seaways, który świadczy usługi przewozowe między Włochami, Grecją i Albanią. W najbliższym czasie prom po raz kolejny zmieni nazwę. Teraz będzie nazywał się „Galaxy”. Prom zostanie odholowany do Pireusu, gdzie przejdzie gruntowny remont. Po zakończeniu prac, jednostka wejdzie do eksploatacji w serwisie nowego właściciela.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Wikipedia