WARSZAWA: 18:27 | LONDYN 16:27 | NEW YORK 11:27 | TOKIO 01:27

Promy dla Kanadyjczyków

Dodano: 04 mar 2015, 22:39

5 marca 2015 roku w stoczni Remontowa Shipbuilding należącej do Grupy Kapitałowej Remontowa Holding S.A. odbędzie się uroczyste położenie stępki pierwszego z trzech, nowoczesnego, pasażersko – samochodowego promu zamówionego przez Kanadyjskiego Armatora – największego przewoźnika promowego w Ameryce Północnej i drugiego największego na świecie.
Położenie stępki jest starą morską tradycją polegającą w przeszłości na położeniu drewnianej belki tworzącej szkielet statku. Obecnie jest to wielotonowa, stalowa część dna statku. Ceremonia położenia stępki nadal jest istotnym elementem procesu produkcyjnego, mimo iż obecnie większość statków budowanych jest metodą modułową. W uroczystości udział wezmą liczni przedstawicieli władz BC Ferries z Kanady z Prezesem – panem Mike Corrigan na czele. Symboliczną srebrną monetę w sekcji dennej kadłuba przyspawa osobiście Wiceprezes Zarządu – pan Mark Wilson. 
Kontrakt na budowę promów podpisany został pod koniec 2014 roku. Obejmuje on projekt, budowę statków wraz z pełnym wyposażeniem oraz ich dostawę do portu macierzystego. Nowe promy zajmą we flocie Kanadyjskiego armatora miejsce dwóch blisko 50-letnich jednostek, które zostaną wycofane z użytku. Trzeci prom będzie stanowił sezonowe uzupełnienie oraz pełnił rolę promu zapasowego. Budowa pierwszej jednostki ma zostać zakończona w III kwartale 2016 roku.

Główne parametry statku:
1. Długość całkowita – 107,20 m
2. Szerokość maks. – 24,00 m
3. Wysokość do pokładu głównego – 6,60 m
Kanada