WARSZAWA: 22:07 | LONDYN 20:07 | NEW YORK 15:07 | TOKIO 05:07

Promy PŻB w Gdańsku już w nowym terminalu

Dodano: 07 maj 2015, 18:10

Według wstępnych zapowiedzi jutro (8 maja br) w godzinach 13.00-15.00 prom Polskiej Żeglugi Bałtyckiej „Wawel” zacumuje przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte w Gdańsku, aby w dniu kolejnym 9 maja o godz. 18 zainaugurować rejs z Terminalu Promowego Westerplatte do szwedzkiego Nynashamn. Będzie to już stałe miejsce obsługi promów PŻB w gdańskim porcie, dotychczas bowiem zawijały do starej i ciasnej bazy przy Nabrzeżu Ziółkowskiego obok Kapitanatu Portu Gdańsk. Obecne miejsce jest znakomicie komunikowane z nowymi trasami wylotowymi z Gdańska na południe siecią obwodnic i autostrady A1 oraz wciąż modernizowaną trasą w kierunku Warszawy.
Mf „Wawel” zastąpi na trasie do Nyneshamn dotychczasową „Scandinavię”, która została sprzedana greckiemu armatorowi Ventouris Ferries. „Wawel” pływał dotąd na linii Świnoujście-Ystad i jest bardziej pojemnym statkiem od poprzedniczki, ponieważ może zabrać ok. 70 samochodów ciężarowych (Scandinavia – tylko 38), a także 1000 pasażerów, choć miejsc w kabinach oferuje tylko dla ok. 600 osób, podczas gdy poprzedniczka – 900 (łącznie może ona zabrać na pokład 1800 osób). Niemniej jednak zmiana promu oznacza większy komfort dla pasażerów i kierowców, jeżdżących na tej trasie.
Jak wcześniej informował nas członek Zarządu PŻB Piotr Redmerski, potencjał Terminalu Westerplatte w pełni zaspokoi na kilka lat potrzeby kołobrzeskiego armatora, który rocznie na trasie Gdańsk-Nyneshamn przewozi ok. 120 tys. pasażerów, podczas gdy zdolność terminalu sięga 1 mln osób. Podobnie duża nadwyżka potencjału dotyczy przewozu samochodów ciężarowych. Przepustowość terminalu szacuje się w granicach 150-350 tys. ton, natomiast promy PŻB przewoziły dotąd 9 tys. Zdaniem naszego rozmówcy, kołobrzeski armator chce zwiększyć te przewozy do poziomu co najmniej 15 tys. rocznie. Natomiast raczej nie przewiduje wzrostu przewozu pasażerów, które od dziesięciu lat utrzymują się na jednakowym poziomie.
Nowy Terminal Westerplatte