WARSZAWA: 00:39 | LONDYN 22:39 | NEW YORK 17:39 | TOKIO 07:39

Przemysł stoczniowy: przybyło zamówień na duże jednostki

Dodano: 30 kw. 2021, 11:09

Stocznie mają sporo zamówień na budowę dużych jednostek. Armatorzy, którzy chcieliby teraz złożyć zamówienie na budowę muszą uzbroić się w cierpliwość ponieważ termin dostawy nastąpi dopiero w 2024 roku, a w przypadku niektórych rodzajów jednostek nawet później. Na taką sytuację wpływ miała między innymi decyzja o zamówieniu przez inwestorów z Kataru 100 gazowców do przewozu LNG, co z pewnością ucieszyło stocznie, ale znacznie ograniczyło możliwość składania zamówień innym armatorom.
Brokerzy informują, że do 17 tygodnia bieżącego roku w stoczniach zamówiono już 46% tonażu zakontraktowanego w całym roku 2020. W pierwszych trzech miesiącach tego roku zakontraktowano więcej nowych statków niż w jakimkolwiek pierwszym kwartale od 2008 roku.
-Podczas gdy stosunek kontraktacji i zamówień do floty pozostaje na historycznie niskim poziomie w segmencie tankowców, zwiększona aktywność kontraktowa z innych segmentów zmniejszyła dostępną zdolność do budowy VLCC na nadchodzące lata w czasie, gdy sektor musi wymienić obecnie użytkowane statki na jednostki bardziej przyjazne dla środowiska – stwierdził Euronav w swoim komunikacie.
Rosną zamówienia na kontenerowce. W całym 2020 roku zamówiono łącznie jednostki o zdolności przewozowej 995 000 TEU. Tylko pierwszym kwartale bieżącego roku pojemność przewozowa zamówionych kontenerowców osiągnęła poziom 1 398 000 TEU i armatorzy wciąż składają nowe zamówienia.

Fot. CSSC