WARSZAWA: 05:56 | LONDYN 03:56 | NEW YORK 22:56 | TOKIO 12:56

Przeterminowane certyfikaty i połowy z promilami

Dodano: 25 maj 2015, 11:57

Brak wymaganych świadectw, przeterminowane certyfikaty środków pirotechnicznych i ratunkowych oraz praca pod wpływem alkoholu – to nieprawidłowości stwierdzone wczoraj przez funkcjonariuszy Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej ze Świnoujścia podczas kontroli na Bałtyku trzech kutrów rybackich.
Jednostki znajdowały się w obszarze Wyłącznej Strefy Ekonomicznej. Najwięcej nieprawidłowości funkcjonariusze patrolujący obszary morskie na jednostce pływającej SG-312 stwierdzili na jednym z dwóch skontrolowanych kutrów łebskich. Pławki dymne utraciły ważność certyfikatu w styczniu tego roku, podobnie jak trzy z sześciu znajdujących się na kutrze czerwonych rac. Ponadto minęła ważność certyfikatów oświetlenia przy pasach ratunkowych i tratwy ratunkowej.
Podczas kontroli strażnicy graniczni wyczuli od załogi zapach alkoholu. Dwóch rybaków miało odpowiednio 1,44 i 0,66 promila. Szyprowi nakazano natychmiastowy powrót do portu.
Na drugim łebskim kutrze funkcjonariusze Straży Granicznej stwierdzili u jednego z członków załogi brak ważnego świadectwa przeszkolenia w zakresie przeciwpożarowym, a na kutrze z usteckiego portu – brak u załoganta ważnego świadectwa przeszkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy medycznej.
Komendant Pomorskiego Dywizjonu SG zwróci się z wnioskiem do Dyrektora Urzędu Morskiego w Słupsku o wszczęcie postępowań administracyjnych wobec winnych naruszeń prawa.
DSC_5761-1038x576
Morski Oddział Straży Granicznej