WARSZAWA: 22:26 | LONDYN 20:26 | NEW YORK 15:26 | TOKIO 05:26

Przywrócenie Żeglowności na Odrzańskiej Drodze Wodnej

Dodano: 05 mar 2016, 0:11

Kolejna konferencja poświęcona żegludze tym razem odbyła się we Wrocławiu z inicjatywy wojewody dolnośląskiego Pawła Hreniaka. Uczestniczyli w niej między innymi Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz europoseł Ryszard Legutko.
Konferencja odbyła się pod wymownym tytułem: „Przywrócenie Żeglowności na Odrzańskiej Drodze Wodnej – stan przygotowań”.
Szef resortu MGMiŻŚ podkreślając wagę konferencji przyznał, iż tego typu inicjatywy wojewody dolnośląskiego czynią Wrocław stolicą Polskiej Żeglugi Śródlądowej.
Przywrócenie żeglowności Odry na całym odcinku i wpisanie jej w europejski korytarz transportowy Dunaj-Odra-Łaba to jeden z priorytetów nowo powstałego resortu Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Już w tej chwili MGMiŻŚ uruchomiło procedurę ratyfikacji ONZ-owskiej Konwencji AGN, która wprowadzi nasze rzeki do strategicznej sieci europejskich wodnych dróg transportowych. Konwencja AGN to jednocześnie zobowiązanie do zapewnienia drogom wodnym co najmniej IV klasy żeglowności. Ratyfikacja powinna nastąpić jeszcze w tym roku. Otworzy nam dostęp do ogromnych funduszy unijnych dedykowanych rozwojowi europejskich korytarzy transportowych.
Przywrocenie_Zeglownosci_na_Odrzanskiej_Drodze_Wodnej_m
Przywrocenie_Zeglownosci_na_Odrzanskiej_Drodze_Wodnej1_m
Biuro Prasowe MGMiŻŚ