WARSZAWA: 04:57 | LONDYN 02:57 | NEW YORK 21:57 | TOKIO 11:57

PŻM rezygnuje ze statków białej floty w Szczecinie

Dodano: 15 maj 2023, 9:54

Polska Żegluga Morska kończy eksploatację dwóch statków wycieczkowych – „Odra Queen” i „Peene Queen”, które woziły turystów po Odrze w porcie, a w sezonie letnim także do Świnoujścia. Wpływy z biletów były zbyt niskie, aby w pełni pokryć koszty eksploatacji jednostek. Rzeczne wycieczkowce prawdopodobnie zostaną wystawione na sprzedaż.

Obu statkom skończyły się wydawane co pięć lat świadectwa klasyfikacyjne, a ich odnowienie wiąże się z koniecznością przeprowadzenia kosztownych prac. Po wycenie przedstawionej przez stocznię okazało się, że wpływy z eksploatacji nie pokryją kosztów związanych z przedłużeniem dokumentów klasyfikacyjnych na kolejne lata.
– Wycieczkowce pływały w barwach armatorskich PŻM od 1998 roku. Teraz okazało się, że planowane wpływy z eksploatacji mogą nam nie pokryć kosztów remontów, dlatego zdecydowaliśmy się na zawieszenie rejsów – powiedział Krzysztof Gogol, rzecznik prasowy Grupy Polskiej Żeglugi Morskiej.

Pięć lat temu na obu statkach wymieniono silniki na bardziej ekonomiczne, a na „Peene Queen” zamontowano klimatyzację, żeby zwiększyć komfort podróży w upalne letnie dni.
„Odra Queen” i „Peene Queen” to zbudowane w 1990 roku w Związku Radzieckim jednostki typu „Moskwa”, których projekt oznaczony symbolem R-51 powstał w 1965 roku. Do Polski statki trafiły w 1991 roku, wówczas nazywały się „Jagienka” i „Danusia”. Statki zostaną prawdopodobnie wystawione na sprzedaż.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin