WARSZAWA: 01:24 | LONDYN 23:24 | NEW YORK 18:24 | TOKIO 08:24

Regaty samotników na Bałtyku

Dodano: 22 wrz 2016, 20:15

Już jutro ( w piątek 23 września)  odbędą się w Danii regaty samotnych żeglarzy Sillverruder Challenge of the Sea. Są to największe regaty samotników na Bałtyku.

Do tegorocznej, 5 edycji zgłosiło się w ciągu tygodnia 431 samotnych żeglarzy i jeszcze w lutym zamknięto listy startowe. W duńskich regatach większość zawodników (około 250) to Niemcy i tylko jeden jacht z Polski – BUENA z kapitanem Władysławem Chmielewskim.

Start do wyścigu znajduje się w pobliżu portu Svendborg na duńskiej wyspie Fyn.
Po starcie jachty płyną dookoła wyspy Fyn – 134 mile morskie. Trasa regat jest bardzo wymagająca ze względu na ogromną liczbę startujących, ruch statków i promów, wąskie przejścia, mielizny, zmienne wiatry oraz silne prądy morskie. Dodatkowo w tych warunkach część trasy pokonywana jest nocą.

Jachty startują w swoich grupach. Pierwsza grupa o 8 rano każda następna co pół godziny.
Jacht BUENA w grupie jachtów Keelboats Small II wystartuje o godzinie 9 rano.
W grupie tej wystartuje 45 super regatowych jachtów. Zawodnicy dysponują wiedzą, doświadczeniem i są wyśmienicie przygotowani do rywalizacji. W związku z tym że wszystkie jachty startują w grupach OPEN tzn. bez ograniczeń, na starcie pojawiają się także jachty wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt.

dsc01684

Fot. Wojciech Sobecki