WARSZAWA: 02:31 | LONDYN 00:31 | NEW YORK 19:31 | TOKIO 09:31

Regaty Unity Line im. Piotra Waszczenko osiągnęły pełnoletność!

Dodano: 05 Sie 2018, 22:04

W dniach 4-5 sierpnia w pobliżu Dziwnowa odbyły się XVIII Regaty Unity Line im. Piotra Waszczenko. Z zaplanowanych trzech wyścigów udało się rozegrać dwa, oba w pierwszym dniu zawodów. W drugim dniu regat ze względu na zapowiadaną sztormową pogodę organizatorzy zrezygnowali z trzeciego wyścigu. W tegorocznych zawodach wystartowało prawie 60 jednostek z Polski i Niemiec.
Pod względem ilości startujących jednostek Regaty Unity Line od wielu lat są największymi regatami morskimi w Polsce. Warto przypomnieć, że w pierwszych regatach Unity Line startowało 19 załóg, ale były lata, w których na trasie regat walczyło nawet ponad 100 jachtów.
W tym roku załogi startowały w grupach: ORC, KWR, Open I: jednostki o długości powyżej 10 m, Open II jednostki o długości 9,00 – 9,99 m i Open III jednostki o długości poniżej 9 m, żeglarze samotni i oldtimery – w tej ostatniej grupie uczestniczyły jachty zbudowane przed 31.12.1978 roku.
Największą jednostką biorącą udział w zawodach był „Sharki” pod dowództwem kapitana Cezarego Wolskiego. Jednostka regularnie od wielu lat z sukcesami bierze udział w Regatach Unity Line.
Najmniejszą jednostką był „Atlantic Puffin” – jacht o długości nieco ponad 6 m, na którym Szymon Kuczyński samotnie opłynął świat bez zawijania do portów.
Szymon już dwukrotnie uczestniczył regatach Unity Line. W roku 2014 zajął drugie miejsce w grupie żeglarzy samotnych, a w roku 2016 zwyciężył w grupie ORC. W tym roku szczęście niestety nie dopisało i zajął ostatnie miejsce w swojej grupie jednostek.
Najstarszą jednostką uczestniczącą w regatach był 112-letni, zbudowany w 1906 roku „Nadir”, dowodzony przez kpt. Macieja Korka.
– Cieszę się, że regaty odbywały się w atmosferze wzajemnego poszanowania i z zachowaniem zasad fair play – powiedziała dziękując zawodnikom sędzia główna regat Ewa Mordas.
Nad bezpieczeństwem regat czuwała załoga statku szkolno – badawczego Akademii Morskiej w Szczecinie „Nawigator XXI”.
Regaty drugi rok z rzędu odbywały się w Dziwnowie i po raz drugi uczestnicy byli zadowoleni z warunków, jakie oferuje piękna dziwnowska marina.
-Jesteśmy dumni, że Regaty Unity Line odbywają się właśnie u nas. Sukcesywnie unowocześniamy infrastrukturę, aby żeglarze nie tylko regatowi, ale także ci traktujący żeglarstwo rekreacyjnie i rodzinnie, dobrze się u nas czuli i chcieli przyjeżdżać właśnie do Dziwnowa. Przed nami kolejne inwestycje, które mam nadzieję uczynią naszą marinę jeszcze bardziej atrakcyjną – powiedział burmistrz Dziwnowa Grzegorz Jóźwiak.
Wojciech Sobecki

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2021-02-26

1 EUR - 4,5175 1 USD - 3,7247
1 CHF - 4,1205 1 GBP - 5,1946

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin