WARSZAWA: 05:51 | LONDYN 03:51 | NEW YORK 22:51 | TOKIO 12:51

Rekordowa liczba pasażerów, ale wynik finansowy słabszy od spodziewanego. Tallink podsumowuje 2018 r.

Dodano: 14 mar 2019, 11:13

Grupa Tallink zaprezentowała wyniki finansowe oraz statystyki za 2018 r. Gdy chodzi o ruch pasażerski, przewoźnikowi udało się osiągnąć rekordowy rezultat. Bardzo dobre dane dotyczące liczby przewiezionych pasażerów nie znalazły jednak odzwierciedlenia w wynikach finansowych.
W minionym roku na promach pływających w barwach Tallink i Silja Line przewiezionych zostało 9 756 611 pasażerów. To o ok. 900 osób więcej niż rok wcześniej. Jak poinformował przewoźnik, oznacza to, że udało się poprawić rekordowy rezultat z 2017 r.
Znacznie mocniejsze wzrosty udało się osiągnąć armatorowi pod względem przewiezionych ładunków cargo. Tu progres wyniósł 5,7 procent – na statkach przewoźnika znalazło się w sumie 385 tysięcy jednostek cargo.
Te doskonałe dane dotyczące statystyk przewozów nie przełożyły się jednak na wynik finansowy, który okazał się słabszy niż w roku poprzednim. Skonsolidowany przychód grupy za 2018 r. wyniósł 949,7 miliona euro (o 1,8 procent mniej niż rok wcześniej), choć obroty z samej działalności promowej wzrosły o 0,7 miliona euro – do poziomu 883,7 miliona euro. Tymczasem zysk netto spadł o 6,5 miliona euro – do 40 milionów.
„Rok 2018 był w grupie Tallink czasem kontrastów. Z jednej strony osiągnęliśmy kilka rekordów, m.in. pod względem liczby pasażerów, przewiezionych ładunków cargo oraz liczby kursów, które wykonane zostały przez nasze statki” – powiedział Paavo Nõgene z grupy Tallink. „Z drugiej strony kilka czynników negatywnie wpłynęło na nasz wynik finansowy, więc nasz ostateczny rezultat nie był rekordowy”.
Wśród czynników, które negatywnie wpłynęły na wynik grupy Tallink, szef firmy wymienił spadek przychodu z czarteru. Najbardziej negatywnym czynnikiem, który miał wpływ na finansowy rezultat był jednak wzrost kosztów paliwa. Okazały się one o blisko 17 milionów euro wyższe niż rok wcześniej.
Grupa Tallink jest jednym z wiodących operatorów promowych w północnej części Morza Bałtyckiego. Przewoźnik posiada w swojej flocie 14 jednostek, które obsługują siedem różnych połączeń. Grupa Tallink posiada także cztery hotele – 3 w Tallinnie i 1 w Rydze. W 2018 r. promy należące do armatora statki wykonały 10 070 rejsów i przewiozły 9,8 miliona pasażerów.

PromySkat

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin