WARSZAWA: 13:19 | LONDYN 11:19 | NEW YORK 06:19 | TOKIO 20:19

Rektorzy o Pakcie Nauk Technicznych

Dodano: 08 gru 2015, 9:17

Pakt dla Nauk Technicznych jest jednym z głównych tematów 2-dniowej Konferencji Rektorów Uczelni Technicznych, która w poniedziałek 7 grudnia rozpoczęła się w Akademii Morskiej w Gdyni. Uczestniczy w niej 26 rektorów z całego kraju, a Konferencji w obecnej kadencji 2012-2016 przewodniczy rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Więckowski. Przygotowywany dokument, który ma być gotowy w lutym 2016 roku, przedstawi  diagnozę stanu obecnego, a także nakreśli kierunki rozwoju polskich nauk technicznych i formy ich wsparcia, by mogły służyć rozwojowi polskiej gospodarki.
Wprowadzenie do dyskusji stanowiło wystąpienie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina, który w wypowiedzi dla gdańskiej TVP wskazał, że najważniejsze będą badania i wdrażania w gospodarce polskich rozwiązań innowacyjnych. Podkreślił, iż wiele „dużych polskich firm nie jest do tej pory zainteresowanych współpracą ze światem naukowym. Z kolei duże koncerny zagraniczne lokują znaczne środki badawcze w uczelniach zagranicznych, natomiast potencjał przedsiębiorstw prywatnych jest na ogół zbyt mały”.
Uczestnicy konferencji wyrażali nadzieję, że dyskutowany Pakt pozwoli na rozwój uczelni technicznych, na lepszą komunikację z najważniejszymi przedsiębiorstwami oraz na owocną z nimi współpracę. Jak podkreślił prof. T. Więckowski, role obu stron są rozbieżne: uczelnie nastawiają się na kształcenie młodych kadr i badania naukowe, natomiast rolą gospodarki jest tworzenie zysków.
Podczas obrad Konferencji rektorzy dyskutować też będą nad szeregiem  tematów szczegółowych, związanych z funkcjonowaniem środowiska akademickiego, także w otoczeniu międzynarodowym . Ponadto wezmą udział w obchodach „Święta Szkoły”, które tradycyjnie przypada 8 grudnia. Obecne Święto będzie szczególnie uroczyste, ponieważ Akademia Morska w Gdyni obchodzi 95. rocznicę powstania polskiego szkolnictwa morskiego. Właśnie z tego między innymi powodu gdyńska uczelnia stała się gospodarzem obrad Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych.
AMG2
dar4

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-27

1 EUR - 4,3067 1 USD - 3,9682
1 CHF - 4,5113 1 GBP - 5,0353

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin