Dodano: 28 kw. 2021, 15:55
28.04. br. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. oraz Remontowa Shipbuilding S.A. podpisały umowę na zakup statku pożarniczego. Oferta Remontowej Shipbuilding S.A. została wybrana w postępowaniu przetargowym. Nowa jednostka będzie trzecią we flocie ZMPSiŚ i będzie nosiła nazwę „Strażak-28”.
Umowę podpisali: ze strony ZMPSiŚ SA: Krzysztof Urbaś – prezes zarządu oraz Kazimierz Drzazga – wiceprezes ds. infrastruktury. Ze strony Remontowa Shipbuilding S.A.: Marcin Ryngwelski – prezes zarządu oraz Dariusz Jaguszewski – członek zarządu.
Prezes stoczni Remontowa Shipbuilding, Marcin Ryngwelski powiedział, że „Strażak 28 ” to ambitny i ciekawy projekt, ale stocznia ma doświadczenie w realizacji takich zadań i na pewno sobie poradzi. Remontowa Shipbuilding budowała jednostki z powodzeniem eksploatowane na Pomorzu Zachodnim są to statki dla 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu i niedawno przekazana do eksploatacji „Planeta” dla Urzędu Morskiego w Szczecinie.
„Strażak 28 ” będzie jednostką o długości 30 metrów i szerokości 10,5. Napęd zapewnią dwa niezależne systemy napędowe przekazujące napęd na pędniki azymutalne, co korzystnie wpłynie na manewrowość jednostki. Na statku będzie 8 kabin o wysokim standardzie, co znacząco poprawi komfort pracy załogi.
-Inwestujemy w infrastrukturę, poprawiamy parametry portowych nabrzeży. W Szczecinie trwa ewolucja, a to co robimy w Świnoujściu można nazwać rewolucją ponieważ tam powstaje praktycznie nowy port. Wraz z inwestycjami musimy zapewnić bezpieczeństwo, zabezpieczyć porty przed różnymi wydarzeniami i zagrożeniami –
powiedział prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA Krzysztof Urbaś.
Projekt „Zakup statku pożarniczego dla Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Spółka Akcyjna” otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Oś priorytetowa III Rozwój sieci drogowej TEN-T i transportu multimodalnego, Działanie 3.2 Rozwój transportu morskiego, śródlądowych dróg wodnych i połączeń multimodalnych. Dofinansowanie wynosi 85% kosztów kwalifikowanych, tj. ok. 35 mln złotych przy wartości kontraktu 40,5 mln zł.
Obecnie w Świnoujściu bazuje „Strażak-26”, który w pierwszej kolejności asystuje metanowcom dostarczającym skroplony gaz ziemny do terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W tym czasie w dyspozycji ZMPSiŚ jest „Strażak-24” mający bazę w Szczecinie.
Pomyślne zakończenie wielkich przedsięwzięć inwestycyjnych związanych z portami Szczecin-Świnoujście pozwoli na jeszcze lepsze wykorzystanie ich atutów obejmujących doskonałe skomunikowanie z wykorzystaniem szlaków morskich i rzecznych oraz kolejowych i drogowych wiodących z Południa Europy do Skandynawii i Europy Zachodniej.
Nowy „Strażak-28” ma być gotowy w październiku 2022 roku.
Tekst i fot. Wojciech Sobecki