WARSZAWA: 02:51 | LONDYN 00:51 | NEW YORK 19:51 | TOKIO 09:51

Rocznica Porozumień sierpniowych w Szczecinie

Dodano: 30 Sie 2018, 15:09

30 sierpnia mija 38. rocznica podpisania w Szczecinie Porozumień Sierpniowych oraz 30 rocznica strajku w szczecińskim porcie. Pod historycznym dokumentem w 1980 roku podpisy złożyli: przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, Marian Jurczyk oraz wicepremier Kazimierz Barcikowski. W dokumencie znalazł się zapis pozwalający na powstanie w zakładach pracy samorządnych, niezależnych związków zawodowych – już w listopadzie 1980 roku zarejestrowano w sądzie NSZZ „Solidarność”. Jednym z postulatów było także upamiętnienie uczestników strajków w grudniu 1970 roku.
Tegoroczne obchody sierpniowej rocznicy rozpoczęły się mszą świętą, której przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga.

O godzinie 10.30 wieńce i wiązanki kwiatów złożono pod tablicą upamiętniającą strajk w szczecińskim porcie. W 1988 roku przez 18 dni portowcy prowadzili strajk okupacyjny na terenie portu. Był to najdłuższy strajk okupacyjny w powojennej Polsce i choć zakończył się bez podpisania porozumień, to pokazał determinację w walce z niesprawiedliwością. Podczas uroczystości w porcie przesłanie od prezydenta Andrzeja Dudy odczytała szefowa prezydenckiej kancelarii Halina Szymańska. List od premiera Mateusza Morawieckiego przeczytał wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc.
O godzinie 12.00 rozpoczęły się uroczystości przed Bramą Główną Stoczni Szczecińskiej. W liście do uczestników prezes PIS Jarosław Kaczyński podkreślił, że Solidarność była jednym z największych ruchów społecznych w historii świata. Ten fenomen, któremu ze zadziwieniem przyglądał się świat był wielkim wołaniem o wolność, godność i sprawiedliwość- napisał Jarosław Kaczyński. List przewodniczącego Prawa i Sprawiedliwości odczytał przed bramą stoczni minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Jak co roku, pod pomnikiem poległych stoczniowców złożono wieńce i wiązanki kwiatów.Tekst i fot. Wojciech Sobecki

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2021-02-25

1 EUR - 4,5143 1 USD - 3,6943
1 CHF - 4,0770 1 GBP - 5,2367

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin